Wernisaż wystawy czasowej o patronie Muzeum Tatrzańskiego „Tajemnice tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego”,

Otwarcie wystawy odbędzie się w Tatrzańskie Musealia – niedziela 16 sierpnia 2020 roku w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba.

zdjęcie siedzącego dr Chałubińskiego

Program otwarcia:

godz. 14 – spotkanie w ogrodzie i wspólne aranżowanie „Ogrodu Zmysłów”, który powstanie w formie florystycznych nasadzeń

godz. 16 – prezentacja wystawy czasowej wraz z oprowadzaniem kuratorskim

Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.

Jeżeli życie jest podróżą, to życie Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) było fascynującą wyprawą górską. Jego umiłowanie gór, wędrówek, wypraw, przyrody i ludu góralskiego było tak wielkie, że po dziś dzień zasługuje na szacunek. Choć dla większości ludzi jest wybitnym lekarzem, to dla zakopiańczyków jest kimś więcej. To on bezinteresownie walczył z epidemią cholery w Zakopanem (1873) i to właśnie Tytus Chałubiński przyczynił się do powstawania szkoły snycerskiej oraz szkoły koronkarskiej, kościoła pw. Najświętszej Rodziny czy Muzeum Tatrzańskiego w tej ówczesnej, jeszcze mało znanej podgórskiej wsi Zakopane. To dzięki jego aktywności życie górali stawało się lepsze, a Zakopane rozwijało. Jego staraniem Zakopane w 1886 roku zyskało status stacji klimatycznej jako kurortu wspomagającego leczenie chorób płucnych, a w mieście powstała kasa pożyczkowa. Jako pierwszy podnosił świadomość górali co do uprawy roli, zachęcając do stosowania płodozmianu, a także sprowadzając nasiona koniczyny białoróżowej i sparcety.

Doktor Tytus Chałubiński zasłynął ze swoich wielodniowych i grupowych wypraw w Tatry, które stanowiły swoisty fenomen społeczny. Wycieczki te gromadziły ludzi niewykształconych i profesorów uczelni wyższych, bogatych i biednych, górali i ceprów. To w ich trakcie doktor Tytus Chałubiński zbierał eksponaty geologiczne i botaniczne, sam poznawał, ale i pokazywał swoim przyjaciołom piękno najpiękniejszych gór na świecie – Tatr.

Mam nadzieję, że dla Państwa wystawa też będzie interesującą podróżą. Niech to będzie wyprawa przez życie i działalność patrona Muzeum Tatrzańskiego, doktora Tytusa Chałubińskiego.

Dr Marcin Warchałowski

Kurator (Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego)

Projekt pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

logo programu Kultura Interwencje