Co nowego w muzeum?

Muzealne malwy

Muzealne malwy

W ramach obchodów roku Włodzimierza Tetmajera, 1 czerwca w filiach Muzeum Tatrzańskiego sadziliśmy malwy.

Przed zakopiańskimi willami Okszą i Opolanką, kwiaty sadzili muzealnicy. W ogrodzie Galerii Sztuki w willi Oksza posadzono dwie sadzonki, symbolizujące dwa obrazy Włodzimierza Tetmajera z kolekcji Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego. Pierwszy z nich przedstawia matkę Juliusza Słowackiego, natomiast drugi jest to rysunek piórkiem, przedstawiający dziewczynę na moczarach z rosochatymi wierzbami. Przed wejściem do Muzeum Kornela Makuszyńskiego zasadzono jedną malwę, symbolizującą obraz Włodzimierza Tetmajera Krajobraz wiejski z kolekcji Państwa Makuszyńskich, który z okazji roku malarza można oglądać w willi Opolanka.

Najwięcej malw, bo aż dziewięć, z których każda otrzymała imię jednego z dzieci Tetmajera, zasadzono przed filią w Łopusznej, która jest centralnym punktem obchodów roku Włodzimierza Tetmajera w naszym muzeum. W ogrodzie dworu i przed chałupą Klamerusów w Łopusznej w sadzeniu pomagały dzieci z tamtejszej szkoły podstawowej im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz przedstawiciele Związku Podhalan z oddziału w Ludźmierzu.

Przed naszymi filiami zasialiśmy również nasiona malw, zebrane przez muzealników z Muzeum Krakowa w Bronowicach. Teraz będziemy je podlewać i patrzeć jak pięknie rosną.

Wpisz szukane wyrażenie