Muzeum przez różowe okulary – kreatywny projekt dla młodzieży
Punktem wyjścia będą różnego rodzaju okulary (gogle VR, okulary 3d, lupy jubilerskie czy różowe okulary). Dlaczego? Bo mają wpływ na to, jak postrzegamy rzeczywistość, a my chcemy razem z Wami spojrzeć na Muzeum Tatrzańskie w kreatywny sposób, z innej perspektywy, poznawać Wasze opinie, odkrywać nowe wymiary tego miejsca i wspólnie odmieniać muzealne przestrzenie, żeby były dla Was wygodne, przyjemne i użyteczne!
Pokażemy Wam Muzeum Tatrzańskie “od kuchni”. Zajrzymy na strychy, za parawany i otworzymy drzwi, które zwykle bywają zamknięte. Jeśli tylko zechcecie, poznacie sposób, w jaki pracuje nasz zespół, sukcesy i potknięcia, które mamy na koncie (bo każda porażka, na której się uczymy, ma wielką wartość!).
Będziemy trenować kreatywność i wyobraźnię, dobrze się bawić, a przy okazji rozwijać praktyczne kompetencje, które w przyszłości przydadzą się Wam na studiach lub w pracy zawodowej. Jakie to umiejętności? Design thinking, zarządzanie projektami i budżetem, promocja, organizowanie różnego rodzaju eventów (nie tylko kulturalnych, ale też np. biznesowych, edukacyjnych czy rozrywkowych). Możemy zająć się katalogowaniem artefaktów w Galerii Władysława Hasiora, stworzyć wystawę, wydarzenie, flash mob, grę, warsztaty dla dzieci albo wspólnie wymyślić coś kompletnie innego. Nie określamy sztywnego programu, bo jesteśmy otwarci na to, co Was zainteresuje, na Wasze propozycje!
Jaki mamy plan?
KROK 1: Rozpoczynamy zbiórkę okularów – każdego rodzaju, koloru i kształtu (miejsce zbiórki: gmach główny Muzeum Tatrzańskiego).
KROK 2: Na początek spotkanie 10 grudnia 2024 o godzinie 16.15 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego – poznamy się i zaczniemy warsztaty kreatywne. Jeśli macie – przynieście ze sobą okulary (mogą być różne: poważne, zabawne, metaforyczne…).
KROK 3: Zabierzemy Was na 4 spacery do pewnych filii Muzeum Tatrzańskiego – nieoczywistych muzealnych przestrzeni.
KROK 4: Warsztaty kreatywne i wspólne zaprojektowanie działania/miejsca/wydarzenia.
KROK 5: Efekt pokażemy prawdopodobnie podczas Nocy Muzeów w maju 2025 r.
Czas trwania projektu: grudzień 2024 – maj 2025
Spotkania: co dwa tygodnie
Miejsce: filie Muzeum Tatrzańskiego (gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Palace)