MUZEUM TATRZAŃSKIE KUPIŁO BUDYNEK PALACE W ZAKOPANEM

Uroczyste podpisanie aktu notarialnego odbyło się 13 grudnia 2021 r. w Urzędzie Miasta Zakopane. Zarząd Województwa Małopolskiego reprezentowała Członek Zarządu Iwona Gibas, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Gubała, Miasto Zakopane – Burmistrz Leszek Dorula, Zastępcy Burmistrza Tomasz Filar oraz Agnieszka Nowak Gąsienica, Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Zakopane Lucyna Galica-Jurecka, a Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – Dyrektor Anna Wende-Surmiak, Zastępcy Dyrektora Katarzyna Para oraz Michał Murzyn.

Dzięki środkom przekazanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Tatrzańskie nabyło od Miasta Zakopane willę Palace, w której w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba Gestapo. Prace nad utworzeniem nowej wystawy rozpoczęto w 2020 r. Misją Muzeum Palace jest zaprezentowanie trudnych i skomplikowanych losów Podtatrza podczas II wojny światowej. W budynku powstanie wystawa historyczna upamiętniająca losy Podtatrza w czasie okupacji lat 1939–1945.

Na zakup Palace Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Muzeum dotację celową w wysokości 8 mln 630 tys. złotych. Kwota stanowi trzy czwarte wartości nieruchomości. Pozostałą część Miasto Zakopane przekazało w formie darowizny. Muzeum Tatrzańskie przywróci Palace należną pamięć.

Utworzenie Muzeum Palace jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu w wysokości prawie 12 mln złotych z funduszy unijnych, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 w ramach Osi Priorytetowej 6. Dziedzictwo regionalne. Ponad 4 mln złotych na realizację projektu przekazało Województwo Małopolskie.

baner MAŁOPOLSKA, Muzeum Tatrzańskie Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego