Muzeum Tatrzańskie latem na Ornaku

Nasze Muzeum w sezonie letnim kontynuuje współpracę ze schroniskiem PTTK na Hali Ornak im. Walerego Goetla w Dolinie Kościeliskiej.

W ramach „Letnich wieczorów” nasz kolega, Wojciech Szatkowski, trzykrotnie wystąpi na Ornaku, po raz pierwszy już 6 lipca.

W najbliższą sobotę, 6 lipca, o godzinie 18.30 odbędzie się spotkanie „Góry i doliny po mojemu”. Będzie to podróż z Wojtkiem przez góry niskie, średnie i wysokie. Pełna lista zróżnicowanych propozycji górskich dla turystów, na letni, jesienny, a także zimowy sezon. Tego wieczoru będzie mowa także o ulubionej aktywności Wojtka – skituringu, poprowadzi on jedyne w swoim rodzaju sprawozdanie z ostatniej zimy. Będzie też mowa, z czego czerpać inspirację do działalności w górach. W rolach głównych zaprezentują się na Ornaku pasma gór Polski: Tatry, Bieszczady, Beskid Niski, Pogórze Dynowskie i Przemyskie, Magura Witowska, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Karkonosze. Nie zabraknie i gór wysokich poza Tatrami: masywów Kaukazu, gór Dachstein w Austrii i Tafjordfjella w Norwegii.

Na spotkaniu dowiemy się między innymi:

– Skąd wzięła się nazwa Tatry?

– Jak bezpiecznie wejść i zejść lub zjechać na nartach z Rysów i Niżnich Rysów, Koziego Wierchu, czy Starorobociańskiego?

– Jaki szczyt w polskich górach swoją nazwę zawdzięcza siodłu?

– Skąd nazwa Matragona i gdzie to jest?

– Skąd wzięła się nazwa „Bieszczady”?

– Co to są „via ferraty”?

– Jak wejść na widokowy Hoher Dachstein w Austrii?

– Jak można zorganizować trekking w górach Kaukazu?

– Jakie trasy długodystansowe są dostępne w polskich górach?

– Jak się do nich przygotować, co zabrać i jaka jest taktyka przejścia takiego szlaku?

– Jak zacząć przygodę ze skiturami?

Kolejne spotkania:

10 sierpnia – wieczór o zbójnictwie tatrzańskim i karpackim,

7 września – „Przenikanie w historii gór”, czyli spotkanie o legendarnych już schroniskach w Dolinie Kościeliskiej: na Pysznej i na Ornaku, a także o ludziach z nimi związanych.

Spotkanie organizują: gospodarze schroniska na Ornaku, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i PTTK.

Wstęp jest wolny, serdecznie zapraszamy!