MUZEUM TATRZAŃSKIE NA TYSKIM FESTIWALU PODRÓŻNICZYM 2018

25 listopada (w niedzielę) na Tyskim Festiwalu Podróżniczym odbędzie się prezentacja „W pogodni za horyzontem. Skituring w polskich górach” Wojciecha Szatkowskiego – pracownika Muzeum Tatrzańskiego, narciarza wysokogórskiego, autora przewodników skiturowych, pomysłodawcy projektu skiturowego „Narciarstwo Wolności”. Prezentacja rozpocznie się o godzinie 17.15 w Mediatece przy ulicy Piłsudskiego 16 w Tychach.

Czy horyzont można gonić na nartach? Można. Niespokojny duch wyrypy narciarskiej ożywa w zimowe i wiosenne dni z całą siłą. Skiturowa narta z foką, dająca nieprzebrane wręcz możliwości podejścia i zjazdów, jest zimą najlepszym narzędziem górskiej wolności. Bohaterami opowieści będą polskie góry. W prezentacji autor opowie o magii skituringu we wciąż bardzo dzikich Bieszczadach Zachodnich, które zawsze uważa za ostatnią granicę swojej górskiej wolności. Dlaczego? Można tam poruszać się bez szlaków, w lasach pełno jest wspaniałych drzew i zwierzyny, a niewielkie polanki widokowe gwarantują ciekawe widoki. Takie same są tu zjazdy narciarskie. Szczyty: Osina, Berest, Chryszczata, Jasło, Worwosoka, Wołosań, czy Korbania, to wspaniałe bieszczadzkie leśne góry, po których przebiegniemy na nartach podczas mojej prezentacji. Potem przeniesiemy się w jeszcze dziksze góry Beskidu Niskiego, konkretnie na Lackową, by po chwili wylądować w… Karpaczu i zdobyć na nartach Śnieżkę. Na sam koniec opowieść o tatrzańskiej wyrypie w Tatry Wysokie i Zachodnie. Spotkanie będzie też okazją do zapoznania się z przewodnikiem skiturowym po polskich górach „Polskie góry na nartach 01. Przewodnik skiturowy”, autorstwa Waldemara Czado, Romana Szubrychta i Wojtka Szatkowskiego, wydawnictwo „Góry Books”. Na koniec spotkania zapraszamy do wspólnej zabawy – odbędzie się konkurs dla publiczności z gadżetami. Partnerem Wojtka Szatkowskiego na Tyskim Festiwalu Podróżniczym są: Skiturowe Zakopane, Muzeum Tatrzańskie i Magazyn Sportowy „Góry”.

Serdecznie zapraszam! Wstęp wolny.

Program Tyskiego Festiwalu:

MEDIATEKA Al. Piłsudskiego 16 MEDIATEKA Al. Piłsudskiego 16