Muzeum Tatrzańskie od 1 stycznia  podniesione do rangi Muzeum Narodowego

Muzeum Tatrzańskie od 1 stycznia podniesione do rangi Muzeum Narodowego

Bardzo ważna i dobra wiadomość: tak jak już informowaliśmy od 1 stycznia 2021 roku Muzeum Tatrzańskie jest podniesione do rangi muzeum narodowego współprowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W środę 30 grudnia 2020 roku w Warszawie umowę w tej sprawie podpisał szef resortu kultury Piotr Gliński oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski w obecności Anny Wende-Sumiak dyrektor Muzeum.

– To jest dzień symboliczny, doktor Tytus Chałubiński byłby zadowolony, że polskie państwo bierze współodpowiedzialność za tę piękną instytucję – mówił podczas uroczystości podpisania umowy prof. Piotr Gliński, wicepremier Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. – Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego staje się od 1 stycznia muzeum współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a więc staje się muzeum narodowym. Podnosimy do rangi muzeum narodowego tą wspaniałą instytucję i jesteśmy z tego dumni”. Nasze działania poparte środkami płynącymi z budżetu centralnego zmierzają do wsparcia Muzeum na drodze jego rozwoju. Chcemy umożliwić tej placówce realizację wielu, dalekosiężnych planów, które będą wartością dodaną dla okolicznych mieszkańców, turystów oraz całej polskiej społeczności. Muzeum Tatrzańskie poprzez swoje oddziały realizuje istotną misję jaką jest kultywowanie tradycji dziedzictwa polskiej kultury zarówno w architekturze, sztuce ludowej, martyrologii i wielu innych wymiarach. Dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to ogromny zaszczyt, że może uczestniczyć w tym posłannictwie – dodał wicepremier – jest to jedna z wielu inicjatyw dotyczących spraw polskiego muzealnictwa przeprowadzanych w naszym resorcie. Muzea to bardzo ważny obszar, który nie może być pomijany w planach i działaniach rządzących, to instytucje niezmiernie potrzebne, o czym świadczy fakt, że w 2019 roku, zanim świat pogrążył się w walce z pandemią koronawirusa, polskie muzea odwiedziło ponad 40 mln osób. Mam nadzieję, że szybko wrócimy do tej frekwencji, a poprawiając jakość, rozwijając potencjał tego szczebla naszej kultury przyczynimy się do rozwoju całego narodu polskiego.

Minister kultury zobowiązał się do zapewnienia wkładu finansowego w utrzymanie Muzeum w wysokości nie mniejszej niż 1,5 mln zł rocznie. Umowa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2027 r. z możliwością jej przedłużenia.

Wspólne prowadzenie Muzeum Tatrzańskiego przez Ministerstwo Kultury i Urząd Marszałkowski ma na celu podniesienie rangi i znaczenie tej instytucji kultury na muzealnej mapie Polski oraz umożliwienie warunków jej dalszego, bardziej dynamicznego rozwoju.
– Tym symbolicznym gestem jakim są nasze podpisy na dzisiejszej umowie realizujemy piękny podarunek urodzinowy dla doktora Tytusa Chałubińskiego, patrona i opiekuna Muzeum, propagatora zakopiańskiej kultury – mówił Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego. We wspólnym działaniu połączył nas przede wszystkim pomysł uruchomienia kolejnego oddziału muzeum, mam tu na myśli willę Palace. Mimo ograniczeń związanych z pandemią prace nad tym projektem podążają zgodnie z harmonogramem – Rada Programowa i zespoły robocze działają na pełnych obrotach, przyjęliśmy już wstępny projekt koncepcji oddziału. Liczymy na to, że pierwsze półrocze 2023 roku przyniesie nam uruchomienie tego jakże ważnego dla Podhala, Małopolski i całej Polski muzeum martyrologii. W imieniu Małopolskiej Wspólnoty Samorządowej, a przede wszystkim w imieniu naszych mieszkańców składam serdeczne podziękowania za tą inicjatywę. Mijający rok żegnamy mimo wszystko z pozytywnym nastawieniem – ten dzień jest dla nas symbolem nowego początku, który łączy nas w dłuższej perspektywie, z nadrzędnym celem rozwoju Muzeum Tatrzańskiego już jako muzeum narodowego. Warto tutaj przypomnieć, że Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest instytucją kultury o ponad 130-letniej historii. Gromadzi zbiory z m. in. z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego. Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się już w roku 1888 w gronie przyjaciół warszawskiego lekarza, uczonego, społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny Tytusa Chałubińskiego, uważanego za odkrywcę leczniczych wartości tatrzańskiego klimatu, “odkrywcę Zakopanego”. – We wtorek 29 grudnia obchodziliśmy 200-setną rocznicę urodzin naszego patrona doktora Tytusa Chałubińskiego, a teraz podpisujemy tak ważną umowę – podkreśla Anna Wenda-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – Co równie ważne 31 grudnia Muzeum Tatrzańskie kończy jeden z dwóch bardzo dużych projektów – remont konserwatorski i modernizację sześciu swoich muzeów i galerii sztuki – projekt ten współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury, a wspiera go Województwo Małopolskie. Dla Muzeum jest to bardzo pozytywne zakończenie tego ciężkiego dla wszystkich roku. Jestem ogromnie wzruszona, że to właśnie pod moim kierownictwem Muzeum Tatrzańskie staje się muzeum narodowym. Dziękujemy za docenienie 130-letniej historii tej placówki, za docenienie naszej codziennej pracy – moich koleżanek i kolegów. Dziękuję władzom Województwa Małopolskiego za inicjatywę współprowadzenia Muzeum oraz stałe wspieranie wszystkich naszych dążeń i pomysłów. W tym wszystkim nie możemy pominąć Stowarzyszenia Palace, które z uporem, przez wiele lat dążyło do utworzenia Muzeum Palace. Na szczególne podziękowania zasługuje Miasto Zakopane i jego władze, które doprowadziły do wykupienia willi Palace, a tym samym uratowały ten budynek przed całkowitym zniszczeniem.