Co nowego w muzeum?

NAJSTARSZE PRZEWODNIKI TATRZAŃSKIE. Spotkanie z dr Wiesławem Wójcikiem

NAJSTARSZE PRZEWODNIKI TATRZAŃSKIE. Spotkanie z dr Wiesławem Wójcikiem

„Kto się chce wybrać w Tatry, niech się gotuje do podróży choćby i w słotny czas, ale tak, żeby zaraz z zaświtaniem pogody ruszać w drogę; wszelkie obmyślanie rekwizytów do ubrania, czy dla żołądka, czy dla naukowych studyj lub zabawy robić zawczasu, aby czego nie zapomnieć przy śpiesznem zbieraniu się”.

Walery Eljasz-Radzikowski, Illustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic (1870)

 

Zapraszamy na spotkanie z Wiesławem Wójcikiem “Od Lohmayera vel Reyemhola do Kroutila i Gellnera. Z dziejów tatrzańskiej literatury przewodnikowej”.

Na spotkaniu przedstawiona zostanie historia wydawnictw krajoznawczych i turystycznych opiewających piękno tatrzańskich szlaków. Wiesław Wójcik opowie o najstarszych przykładach przewodników opisujących tatrzańskie szlaki, pisanych nie tylko w języku polskim. Zaprezentuje również późniejsze najsłynniejsze publikacje tatrzańskie (do połowy XX wieku). Prelegent przeniesie słuchaczy w czasy odkrywców Tatr, kiedy to wyprawa do tych niezwykłych gór trwała nawet kilka dni.

Wiesław Wójcik zajmuje się historią turystyki i piśmiennictwa górskiego, biografią ludzi związanych z górami oraz krajoznawstwem Karpat, pisze recenzje. Znawca turystyki górskiej, przewodnik tatrzański, znakarz szlaków górskich. Od 1968 działał w szeregu organizacji związanych z turystyką górską.

16 grudnia 2021 / czwartek
godz. 18.00
Muzeum Tatrzańskie. Willa Oksza
ul. Zamoyskiego 25
wstęp wolny

Z powodów pandemicznych ilość miejsc jest ograniczona. Można zagwarantować sobie wejście na spotkanie, zapisując się na: wydarzenia@muzeumtatrzanskie.pl

Spotkanie będzie nagrywane, a następnie umieszczone na kanale Muzeum Tatrzańskiego na YouTube.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Zilustrowane Tatry. Rysunki i grafiki ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem”

Wpisz szukane wyrażenie