NOT.FOT. NOTATNIK FOTOGRAFICZNY WŁADYSŁAWA HASIORA

20170523_NotFot_OK5Najnowsze wydawnictwo Muzeum Tatrzańskiego odsłania nieznane oblicze jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku. „NOT.FOT.” to magazyn dedykowany jednemu dziełu – Notatnikowi fotograficznemu Władysława Hasiora. To niezwykłe archiwum wizualne składa się z 20 tysięcy przezroczy, wykonanych na przestrzeni niemal 30 lat i usystematyzowanych przez artystę w cyklach tematycznych. To unikalny w tej skali, wyrazisty dokument polskiej kultury wizualnej ostatniej ćwierci XX wieku, a jednocześnie pasjonujący, fotograficzny szkicownik sławnego artysty, który służył mu również za narzędzie do pracy popularyzatorskiej i edukacyjnej.

„NOT.FOT.” to wydawnictwo seryjne (w roku 2017 ukażą się 4 zeszyty), które w nowatorski sposób łączy formę współczesnego, bogato ilustrowanego magazynu i rzetelnego muzealnego katalogu. Oprócz obszernej prezentacji fotografii Władysława Hasiora na jego łamach znajdą się teksty omawiające specyfikę Notatnika fotograficznego, materiały archiwalne, a także dedykowane Hasiorowi prezentacje współczesnych artystów (w pierwszym zeszycie – Paulina Ołowska).

We wnętrzu dawnej pracowni artysty wisi do dziś niezatytułowany asamblaż z 2. połowy lat 80. z pełnoplastycznym krucyfiksem, wokół którego Hasior zawiesił wota w postaci peerelowskich i komunistycznych odznaczeń. To zestawienie symboliki religijnej czy szerzej tradycyjnego imaginarium Polski powiatowej z rekwizytami władzy i ekstensywnej powojennej socmodernizacji stanowi jedno z kluczowych napięć w twórczości zakopiańskiego artysty. Temu również w dużej mierze poświęcony jest jego Notatnik fotograficzny – obserwacji, w jaki sposób przenikają się kultury wernakularna i artystyczna, ikonografia władzy i „reakcyjna” plastyka powiatowa.

Łukasz Gorczyca, Notatnik i montaże, „NOT.FOT.” vol. 1, maj 2015

„NOT.FOT.” vol. 1

80 stron, teksty w języku polskim i angielskim

Zespół redakcyjny:

Julita Dembowska, Łukasz Gorczyca, Błażej Pindor, Sylwia Serafinowicz, Kola Śliwińska

Wydawca:

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Nakład:

500 egzemplarzy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego

ISBN: 978-83-60982-13-6

oraz Województwa Małopolskiego