Co nowego w muzeum?

NOT.FOT. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora Vol. 6

NOT.FOT. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora Vol. 6

Szósty, najobszerniejszy dotąd, zeszyt magazynu „NOT.FOT.” poświęcony jest tematowi szczególnie bliskiemu Władysławowi Hasiorowi – tzw. sztuce plebejskiej. Pod tym pojęciem artysta rozumiał spontaniczną potrzebę piękna, która owocuje specyficznym gatunkiem amatorskiej, przydomowej plastyki: rzeźbami ogrodowymi, malowanymi płotami i ozdobnymi bramami. Pokrewnym wątkiem, równie chętnie dokumentowanym przez Hasiora są “malowane domy”, niezwykła typologia domów jednorodzinnych zdobionych mozaikami, landszaftami lub wielobarwnymi, abstrakcyjnymi kompozycjami.

W rozmowie z Aleksandrem Jackowskim, której obszerne fragmenty przypominamy, artysta opowiada o niezwykłych przykładach oddolnej inwencji plastycznej i jej kulturowym potencjale.

Nowe spojrzenie na praktykę fotograficzną zakopiańskiego artysty i jego zainteresowanie plebejskością proponuje natomiast Anna Batko, która w swoim artykule “White Negro – czarna krew Hasiora” analizuje pojawiające się w jego twórczości wątki afrykańskie.

Po raz pierwszy też pokazujemy przezrocza Hasiora w kontekście praktyk fotograficznych dwóch wybitnych, współczesnych mu artystów – Zofii Rydet i Jerzego Lewczyńskiego. Na łamach „NOT.FOT.” piszą o nich Łukasz Gorczyca i Rafał Lewandowski.

„NOT.FOT.” to wydawany przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, magazyn dedykowany jednemu dziełu – Notatnikowi fotograficznemu Władysława Hasiora. To niezwykłe archiwum wizualne składa się z 20 tysięcy przezroczy, wykonanych na przestrzeni niemal 30 lat i usystematyzowanych przez artystę w cyklach tematycznych. To unikalny w tej skali, wyrazisty dokument polskiej kultury wizualnej ostatniej ćwierci XX wieku, a jednocześnie pasjonujący, fotograficzny szkicownik sławnego artysty, który służył mu również za narzędzie do pracy popularyzatorskiej i edukacyjnej.

„NOT.FOT.” to wydawnictwo seryjne (w roku 2017 ukazały się 4 zeszyty, w 2018 – 2 kolejne), które w nowatorski sposób łączy formę współczesnego, bogato ilustrowanego magazynu i rzetelnego muzealnego katalogu. Oprócz obszernej prezentacji fotografii Władysława Hasiora na jego łamach publikowane są teksty omawiające specyfikę Notatnika fotograficznego, materiały archiwalne, a także dedykowane Hasiorowi prezentacje współczesnych artystów.

 

„NOT.FOT.” vol. 6

104 strony, teksty w języku polskim i angielskim

Zespół redakcyjny: Julita Dembowska, Łukasz Gorczyca, Błażej Pindor, Sylwia Serafinowicz, Kola Śliwińska, Joanna Trznadel

Wydawca: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Nakład: 500 egzemplarzy

Cena: 29 PLN

 

ISBN: 978-83-60982-13-6

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

                             

Wpisz szukane wyrażenie