Co nowego w muzeum?

Nowa odsłona Sali Witkacego

Nowa odsłona Sali Witkacego

Prace Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) są szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne i światło. W celu ich ochrony na ekspozycji są one regularnie zmieniane i przebywają w nowoczesnych magazynach na czas odpoczynku. Wszystko po to, byśmy mogli dłużej cieszyć się soczystymi, wręcz wibrującymi kolorami jego słynnych portretów. Dzięki bogatej kolekcji, jaką posiada Muzeum Tatrzańskie pokazujemy różnorodne zestawy dzieł Witkacego.

W prezentowanym komplecie można podziwiać portrety Heleny Stachurskiej oraz jej córek – Modesty Zwolińskiej i Neny (Jadwigi) Stachurskiej, która była partnerką Witkacego na wielu polach, razem chodzili w góry, na narty i do przyjaciół. Była jedną z ulubionych jego modelek, posiadała legitymację „klientki honorowej”. Podziwiać w nim możemy również portret Irminy Zborowskiej, czy też Hanny Lorek. W Sali zawisły także portrety Zofii Fedorowicz i jej męża Józefa zwanego Pimkiem lub Wiatrem Halnym. Więcej na temat przyjaźni Fedorowiczów z Witkacym można przeczytać i zobaczyć na wirtualnej wystawie „Witkacy u Fedorowiczów”

https://muzeumtatrzanskie.pl/wirtualne-galerie/witkacy-u-fedorowiczow/?fbclid=IwAR0qldiD-xCO5ub-WkD8RFNBVOZy33HRhxbF0v2qVuiVQWCl_MXyQT3wGE8

Zapraszamy do Galerii Sztuki w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego na nową odsłonę sali Witkacego.

Wpisz szukane wyrażenie