Co nowego w muzeum?

Obrazy na wakacjach

Obrazy na wakacjach

Do Zakopanego na wakacje przyjechały obrazy Władysława Ślewińskiego oraz Rafała Malczewskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie. Te wyjątkowe dzieła wkomponowane zostały w wystawę stałą w Galerii Sztuki w willi Oksza.

Obrazy Władysława Ślewińskiego „Chałupy w śniegu” oraz „Młoda góralka (?) z jabłkiem” korelują z eksponowaną młodzieńczą pracą Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ślewiński, który od 1906 roku mieszkał w Poroninie, nawiązał kontakty z zakopiańską elitą intelektualną m.in. Stanisławem Witkiewiczem. Jego sztuka natomiast w tym okresie szczególnie silnie oddziała na kształtowanie się artystycznych postaw na młodych malarzy np. Stasia przyszłego Witkacego. Podczas tego sezonu letniego nadarzyła się  wyjątkowa okazja porównania prac tych znakomitych artystów na jednej wystawie, ponieważ Muzeum Tatrzańskie nie posiada w swych zbiorach prac Władysława Ślewińskiego.

W Okszy goszczą dwa zimowe obrazy Rafała Malczewskiego, które wykonał około 1930 roku. Pierwszy to „Auto na tle zimowego pejzażu”, obraz ten powstał zainspirowany wyścigami samochodowymi, które odbywały się od 1927 roku na drodze do Morskiego Oka. Przedstawia on rozpędzone bugatti na wirażu. To najbardziej spektakularny moment jazdy, kiedy kierowca musi zwolnić i opanować poślizg. Zarazem moment najbardziej niebezpieczny. Właśnie w roku 1930, kiedy prawdopodobnie powstało „Auto na tle zimowego pejzażu”, na drodze do Morskiego Oka miała miejsce katastrofa samochodowa, w której zginął poeta Julian Ejsmond. Kolejnym obrazem Rafała Malczewskiego, który przyjechał z warszawskiego muzeum jest „Pejzaż z saniami”, który aż wibruje od niesamowitych i zarazem intensywnych barw. Oba dzieła doskonale współgrają z wiosennymi pejzażami a także zimowymi akwarelami artysty z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego.

Natomiast do Muzeum Narodowego w Warszawie wybrały się prace Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) na wystawę pt. „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”. Od 7 lipca będzie można podziwiać rysunki i pastele zakopiańskiego artysty wypożyczone na tę wystawę z Muzeum Tatrzańskiego. https://www.mnw.art.pl/wystawy/witkacy-sejsmograf-epoki-przyspieszenia,247.html

.

Wpisz szukane wyrażenie