OTWARCIE WYSTAWY – JERZY KOLECKI. W KRAINIE DZIWÓW

24 czerwca otwarto wystawę czasową w Galerii Władysława Hasiora. Tłumnie przybyli na nią zarówno dorośli jak i dzieci.

– To chyba pierwsza wielopokoleniowa wystawa w Muzeum Tatrzańskim, którą odwiedzać mogą wspólnie dziadkowie, wnuczęta, rodzice i dzieci – podkreśliła Anna Wende -Surmiak dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego na konferencji prasowej, która miała miejsce tuż przed wernisażem.

Po wystawie oprowadzał jej kurator Karol Hordziej, wnuk Jerzego Koleckiego. Ze szczegółami opowiadał jak powstawały projektowane przez dziadka lalki, scenografia czy plakaty. Te ostatnie były artystycznymi linorytami, których w siermiężnych latach 60. i 70 ubiegłego wieku nikt nie chciał początkowo drukować. Na szczęście po wielu poszukiwaniach Kolecki trafi do drukarni w Myślenicach, dzięki temu do dziś możemy cieszyć oczy jego wysmakowanymi pracami.

Historie o przygotowaniach do spektakli o Zwyrtale Muzykancie, Królowej Śniegu czy Cudownej Lampie Aladyna robiły takie samo wrażenia na dorosłych jak i na dzieciach. – Jako scenograf i dyrektor artystyczny stworzył program i wizerunek teatru, dzięki któremu najmniejszy z ówczesnych teatrów lalkowych w Polsce zyskał szeroki rozgłos i liczne nagrody. Za jego kadencji zespół teatru wraz z góralską kapelą z Poronina występował między innymi na pokazach w ramach festiwali lalkowych w Hamburgu i Hanowerze, a wyżej wymienione spektakle opracowane zostały w wersji telewizyjnej.- opowiadał Karol Hordziej
Koordynatorką wystawy jest szefowa galerii Julita Dembowska, a scenografię wykonał Marcin Rząsa.
Wystawa będzie czynna do 18 września. W czasie wakacji odbędą się również plastyczne warsztaty dla dzieci, które przybliżą im świat baśni sprzed czasów Internetu.