OTWARCIE WYSTAWY MAŁGORZATY MIRGI-TAS SIDE THAWENCA. USZYTE NIĆMI.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas SIDE THAWENCA. Uszyte nićmi.

WERNISAŻ: 4.10.2019 r. (piątek), godz. 19:00

Galeria Antoniego Rząsy

Ul. Bogdańskiego 16a

Wystawa trwa do 24.11.2019 r.

Małgorzata Mirga-Tas jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. W swoich pracach opowiada często o codzienności, o codzienności zwykłych ludzi.

Podobnie jak w przypadku Antoniego Rząsy w centrum jej twórczości jest człowiek. I podobnie jak Rząsa, między greko- a rzymskokatolicką, wychowała się na styku dwóch kultur – polskiej i romskiej.

Wystawa zorganizowana w ramach Roku Rząsy odnosi się do bycia na tym właśnie “pograniczu”, do funkcjonowania w dwóch światach i łączeniu tych światów poprzez sztukę.

Artystka mówi o swoich pracach:

“SIDE THAWENCA – uszyte nićmi” to pozszywane skrawki pamięci momentów z życia romskich kobiet. Większość z nich znałam i znam, są mi bliskie. To moja mama, moja babcia, moje ciocie. Kobiety, których los często nie rozpieszczał. To dlatego ich losy i sylwetki wydają mi się tak poruszające.

Wydarzenie towarzyszące:

27.10 |niedziela| 16.00| Spotkanie z artystką i oprowadzanie po wystawie

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.