OTWARCIE WYSTAWY RZECZPOSPOLITA ZAKOPIAŃSKA 1918

Dnia 31 października 2018 roku w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza odbyło się otwarcie wystawy Rzeczpospolita Zakopiańska 1918.

Muzyczną oprawę wernisażu stanowił występ orkiestry smyczkowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem pod kierunkiem Cezarego Wagnera.

Tłumnie zgormadzona publiczność z zaciekawieniem przysłuchiwała się wypowiedziom kuratora wystawy Lesława Dalla. Na wernisażu pojawił się Burmistrz Miasta Zakopane Pan Leszek Dorula, Starosta Powiatu Tatrzański Pan Piotr Bąk oraz Dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy ppłk Marcin Dusza.

Wystawa „Rzeczpospolita Zakopiańska 1918” wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Zakopanem. Objęta jest Patronatem Narodowym Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Patronatem Honorowym Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego.

Wystawa jest dokumentacją procesu historycznego odzyskania niepodległości oraz początków budowy administracji i instytucji państwowości polskiej w Zakopanem, jako zbiorowego wysiłku jego mieszkańców. Poprzez prezentację dzieł sztuki które powstały w Zakopanem w okresie formowania się Legionów Polskich oraz tworzenia zrębów niepodległego państwa przypomina także o wybitnych i mniej znanych postaciach biorących udział w odzyskaniu niepodległości. Na wystawie prezentowane są również archiwalne dokumenty i fotografie.

Celem wystawy jest także przypomnienie postaci Stefana Żeromskiego, nie tylko jako jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich, ale też wielkiego społecznika, któremu Zakopane tak wiele zawdzięcza. To jego autorytetowi należy przypisać, że niepodległość odzyskano własnymi siłami, bez przemocy, przy zaangażowaniu wszystkich warstw społecznych.

Wystawę zwiedzać można do 31 stycznia 2019

fot. Marcin G. Ciołek