Co nowego w muzeum?

PERFORMATYWNY SPACER: ZAKOPIAŃSKIE CIĄGUTKI, ZMYSŁOWE ZAKOPANE

PERFORMATYWNY SPACER: ZAKOPIAŃSKIE CIĄGUTKI, ZMYSŁOWE ZAKOPANE

Serdecznie zapraszamy do udziału w jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji naukowej „W Pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa w 90. rocznicę urodzin Władysława Hasiora. Spacer performatywny prowadzony przez Anię Batko odbędzie się w sobotę 27 października o godz. 13.00 i wyruszy spod Galerii Władysława Hasiora.

Spacer będzie próbą dekonstrukcji seksualności samego miasta z perspektywy chronicznego nienasycenia, niezrozumiałego i pokrętnego pragnienia. Rozmawiać będziemy o seksualności górala, gombrowiczowskich ciągutkach i doprowadzonym do absurdu spektaklu pożądania w „Kosmosie”, metafizycznym haremie Witkacego, zakopiańskim homoseksualizmie – wulgarnym pociągu do chamów i chamek, półwariatów i półwariatek, porwaniu „Trzaski” przez bakcyl miłości, czyli objęciach pana Melodysty i półcieniu wstydliwie zaróżowionych lamp. Popularnej piosence disco-polo Miłość w Zakopanem, działającej w latach 50’ przy Funduszu Wczasów Pracowniczych nieformalnej organizacji WOP, czyli Wakacyjna Obsługa Pań i tajemniczej serii Notatników Władysława Hasiora, nie tylko mistrza, ale i zakopiańskiego Jamesa Bonda, dla niepoznaki zatytułowanych Se_. Dużo też będzie o sztuce frustaralnej, sztuce dla sztuki, i przyjemności dla samej przyjemności. Seksualnych popędach i erotycznych napięciach wyczuwanych podskórnie pod lukrowaną powierzchnią miejskiej tkanki.

Stateczne i bogobojne Zakopane podczas performatywnej przebieżki, spaceru górami i dolinami Krupówek, pozwoli zobaczyć się trochę od innej, mniej znanej strony.

Pornograficzne, niekoniecznie jak pisał Hasior okażą się artystyczne wyznania, a obrazoburcze piersi sklepowych manekinów i płonące snopki siana. Zobaczymy burdel na kółkach, może nie dosłowny, ale na pewno architektoniczny i depcząc po piętach Witkacemu weźmiemy udział w narkotycznej orgii, wdychając do płuc odrobinę starej dobrej zakopaniny. Ocean czystego powietrza skażony dymnym swądem grillowanej kiełbasy.

27 października (sobota) godz.13.00
Galeria Władysława Hasiora
Czas trwania: 1,5 godziny
Prowadzenie: Ania Batko

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa” i towarzyszy performatywnemu działaniu Przemka Branasa „Fakir”

PROGRAM “W PRACOWNI. HASIOR. BRZOZOWSKI. RZĄSA” został sfinansowany ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

 

Wpisz szukane wyrażenie