Co nowego w muzeum?

“Podhale wszystko na sprzedaż” – spotkanie z autorem

“Podhale wszystko na sprzedaż” – spotkanie z autorem

Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu „Czarne na białym”, z udziałem ALEKSANDRA GURGULA, autora książki PODHALE. Wszystko na sprzedaż.

 

Spotkanie odbędzie się 28 października 2022 roku, w piątek, o godz. 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem przy ul. Staszica 11a. Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa. Wstęp wolny – zapraszamy! Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Zakopanego.

 

Dla osób, które z rozmaitych względów nie będą mogły dołączyć do nas w kawiarni „Kmicic”, spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, pod adresem:

 

https://www.youtube.com/channel/UCa-4CyqzF6dVFr8jtQi2XYA

 

W wyszukiwarce YouTube można też wpisać po prostu: „Fundacja Zakopiańczycy”

 

* * *

 

Ten reportaż opublikowany pod koniec lipca bieżącego roku szybko wspiął się na listy bestsellerów. Nic dziwnego, Zakopane jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce, zatem reportaż o ciemnych stronach Zakopanego i Podhala może zainteresować – i zainteresował – szerszą publiczność. Szkoda, że na razie nie odbił się szerszym echem tu – na Podhalu. Staramy się nadrobić to zaniedbanie zapraszając do nas autora książki.

 

Zakopane – niegdyś tygiel artystyczny, dziś „Las Vegas Podhala”. I choć mieszkańcy nie ustają w walce o kształt swojego miasta, wciąż przegrywają z właścicielami firm i inwestorami, którym zależy głównie na pomnażaniu majątku dzięki masowej turystyce.

Aleksander Gurgul przygląda się więc podhalańskiej patodeweloperce, przytacza litanię haseł reklamowych z zakopianki, zwanej przez internautów billboardzianką, rozlicza kierowców lokalnych busów i opisuje największe zaniedbania wynikające z ignorancji zarówno władz, jak i turystów. Nie boi się też trudnych tematów – pisze o przemocy domowej i wykorzystywaniu zwierząt.

Jego książka to opowieść o polskim kapitalizmie i jego pułapkach oraz reportaż o jednym z najliczniej odwiedzanych regionów w Polsce, w którym wszystko jest na sprzedaż. Wystarczy dodać parzenicę.

 

Jak napisał znany tropiciel ciemnych stron rozmaitych polskich miast Marcin Kącki: „Aleksander Gurgul wpadł na Podhale niczym halny i zabrał ze sobą wszystko, co najciekawsze, ale i okrutne. Pozbierał ludzką chciwość, zazdrość, zawiść, wcisnął się w szczeliny patodeweloperki, odrzuconej miłości, hasał po szlakach turystycznych, których z mapą nie znajdziecie. A halny to żywioł, zostawia ludzi w dygocie”.

 

Aleksander Gurgul (ur. 1987) – absolwent dziennikarstwa, amerykanistyki i latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał w Stambule w ramach stypendium Erasmus i w Nowym Jorku, gdzie odbył staż w Konsulacie Generalnym RP. Od 2014 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, gdzie od 2021 roku kieruje zespołem „Klimat i środowisko”. Publikował również w „Tygodniku Powszechnym”, „Magazynie Miasta” i „Autoportrecie”. Autor reportażu Podhale. Wszystko na sprzedaż. Stypendysta waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council i współpracownik Transatlantic Media Network. W 2018 roku jako jeden z piętnastu dziennikarzy został zaproszony do relacjonowania szczytu klimatycznego Global Climate Action Summit w San Francisco. Relacjonował także szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach, a wcześniej między innymi 41. sesję UNESCO w Krakowie. Od 2020 roku współpracuje z międzynarodową organizacją Ethical Journalism Network.

Wpisz szukane wyrażenie