Co nowego w muzeum?

Prezentacja książki „Narciarstwo Wolności”

Prezentacja książki „Narciarstwo Wolności”

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, w dniu 24 marca (piątek) o godz. 17.00, odbędzie się prezentacja nowej książki Wojciecha Szatkowskiego „Narciarstwo Wolności”. Jest to przewodnik skiturowy i wędrówkowy po polskich górach, o którym opowie jego autor. Na gitarze zagra Justyna Lasiak z Zakopanego.

Autor książki zabierze nas na spacer skiturowy po polskich górach. Poprzez śnieżne puchy pójdziemy na magiczny szczyt Bieszczadów – Matragonę (990 m), by zjechać jej stromą, wschodnią ścianą. Naszym celem będzie Turbacz (1310 m) – „gorczański gazda”, Gorc, Kudłoń, Lubań, a także diabelnie stroma Lackowa (997 m) w Beskidzie Niskim i skitura w stronę magicznego miejsca – cerkwi w Bielicznej. Odwiedzimy Góry Olbrzymie – Karkonosze – by wejść na nartach na Śnieżkę (1602 m), Łabski Szczyt, Szrenicę, a także Pilsko (1557 m) i inne atrakcyjne z punktu widzenia narciarstwa szczyty Beskidu Żywieckiego. Nie zabraknie w tej opowieści Tatr: zjazdu z Koziego Wierchu (2291 m), Niżnich Rysów (2430 m), Kopy Kondrackiej (2005 m)  i Starorobociańskiego Wierchu (2176 m) a także na szczyt Magury Witowskiej (1232 m), z której widać Tatry jak na dłoni.

Przewodnik powstał na bazie zrealizowanego przez autora w latach 2017-2018 projektu „Narciarstwo Wolności”, w ramach którego w związku z rocznicą 100-lecia Niepodległości Polski zjechał na nartach ze 100 szczytów polskich gór. W przewodniku znajdziemy 120 zróżnicowanych tras skiturowych w polskich górach: 26 w Bieszczadach Wysokich i Zachodnich, 16 w Tatrach Zachodnich i Wysokich oraz na Podhalu, 12 w Gorcach, 10  w Beskidzie Niskim, 14 w Beskidzie Żywieckim, 9 w Beskidzie Śląskim, 5 na Magurze Witowskiej, 4 w Beskidzie Małym, 5 w Beskidzie Wyspowym, 3 w Beskidzie Makowskim, 3 w Beskidzie Sądeckim, 4 w Pieninach i Małych Pieninach, 4 w Sudetach i Karkonoszach. Są trasy łatwe, średnio trudne i kilka trudnych w Tatrach.

Ponadto autor podaje w przewodniku informacje o narciarstwie wędrówkowym i licznych możliwościach jego uprawiania na terenie Podlasia, Suwalszczyzny, Warmii, Mazur i Gór Świętokrzyskich. Książka posiada też poradnik dla początkujących skiturowców oraz słowniczek.

W przerwach podczas opowieści Wojtka zagra na gitarze i zaśpiewa Justyna Lasiak z Zakopanego. Gitarowe riffy i turystyczne piosenki to znakomita okazja, by ich posłuchać i wspólnie pośpiewać. Na koniec wieczoru Justyna zaprezentuje więcej utworów o górach, a jej występ będzie prawdziwą ozdobą wieczoru.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

Wpisz szukane wyrażenie