Pomnik „Ratownikom górskim” został oczyszczony i zakonserwowany

Z inicjatywy Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego dzieło Władysława Hasiora – pomnik „Ratownikom górskim” został oczyszczony i zakonserwowany! Działanie organizacyjnie i finansowo wsparło również Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Zakopanem. Prace wykonała firma kamieniarsko-konserwatorka z Krakowa z ponad 40-letnim doświadczeniem.

CHROŃMY GO, TO NASZE WSPÓLNE DOBRO!

“Samego mnie zaskoczyło to, co rzeźbię. Uczyłem się bardzo długo, nim zacząłem rzeźbić. Szukam nowych źródeł inspiracji. Czego wymagam od rzeźby? Musi być lapidarna”.

Władyslaw Hasior

Pomnik Ratownikom Górskim to pierwsza tego typu realizacja Władysława Hasiora, którą wykonał wraz ze swoimi uczniami z Państwowego Liceum Technik Plastycznych (m.in. Aleksandrem Dętkosiem, Krystyną Jeż, Ewą Perhun i Barbarą Skiminą). Fundatorem było towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Forma monumentu zdradza fascynację artysty sztuką ludową oraz prehistoryczną. Zwarta, kamienna bryła pomnika ozdobiona jest pasami, na których Hasior przedstawił historie ratowników górskich, górę wieńczą geometryzujące płaskorzeźby.