Co nowego w muzeum?

Powidok

Powidok

Nowa wystawa czasowa w Galerii Władysława Hasiora

czynna : 22.10.2022 – 31.01.2023

Wernisaż odbędzie się 23 października (niedziela) godz. 17.00

Autorzy: Józef Gałązka, Natan Kryszk

Kuratorzy: Sarmen Belgarian, Sylwia Szymaniak

 

W 2019 roku Józef Gałązka po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby na warszawskiej ASP postanowił wyruszyć w miesięczną podróż przez Polskę, w poszukiwaniu swojej tożsamości jako artysty–rzeźbiarza. Do swojej podróży zaprosił Natana Kryszka, z którym wspólnie tworzył rzeźby, obiekty, instalacje.
Na potrzeby podróży Józef Gałązka stworzył mobilną pracownię “Widok” – powóz łączący funkcje pracowni rzeźbiarskiej oraz punktu prezentacji sztuki. Forma pracowni na kołach inspirowana kramami jarmarcznymi i handlem ulicznym, nawiązuje do nomadycznego charakteru pracy artysty.
Wystawa w Muzeum Tatrzańskim ma pokazać́ dorobek miesięcznej podróży i jej konsekwencji. Artyści odbyli podróż od Tatr do Morza Bałtyckiego z przystankami w miejscach ważnych dla polskiej tożsamości, wakacyjnych kurortach, małych miejscowościach, muzeach i galeriach, miejscach słynących z pięknej przyrody i naturalnego pejzażu. W czasie trasy powstały prace, które były komentarzem lub kronikarskim zapisem przebiegu podróży.
Józef Gałązka i Natan Kryszk przy okazji wystawy w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem zdecydowali się na odnowienie relacji z widzem i przekazanie swoich przemyśleń dotyczących roli artysty w społeczeństwie. Swoje skupienie pragną przekierować na studium portretu, inspirując się̨ firmą portretową Stanisława Ignacego Witkiewicza, który przez swoją słabą sytuacje materialną postanowił zmienić kontekst powstawania swoich dzieł i ich funkcje. Podobnie jak dla Witkacego tak dla obu twórców istotne będzie motto spisane w regulaminie firmy portretowej Witkiewicza: „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone.”

Wpisz szukane wyrażenie