Co nowego w muzeum?

POŻEGNANIE MACIEJA WOLIŃSKIEGO

POŻEGNANIE MACIEJA WOLIŃSKIEGO

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszego przyjaciela z Warszawy, Macieja Wolińskiego, założyciela i wieloletniego szefa firmy Lexicon. Maciej Woliński odszedł 18 października 2021 r.

Był człowiekiem wyjątkowej klasy, pasji i sumiennej pracy. Zawodowo był członkiem Polskiej Izby Książki, jednym z założycieli Fundacji Powszechnego Czytania, wielbicielem i krzewicielem polskiej kultury zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Promował tam wartościowe polskie książki.

Był też bliskim przyjacielem Muzeum Tatrzańskiego i wspierał od lat wiele naszych działań w zakresie muzealnictwa i wystawiennictwa. Dzięki niemu między innymi odbyła się wystawa malarstwa Wojciecha Gersona w roku 2021 w willi Oksza, do której wydał katalog. Wspierał też wydawanie muzealnych publikacji, między innymi książki o Józefie Oppenheimie oraz Notatnika Fotograficznego Władysława Hasiora.
Odwiedzał nas często, zawsze z torbą pełną tatrzańsko-zakopiańskich książek dla biblioteki muzealnej. Wyszukiwał na aukcjach interesujące eksponaty i archiwalia, które następnie kupował i przekazywał do naszych zbiorów.

Pan Maciej był człowiekiem wielkiej kultury osobistej, bardzo lubił Tatry, Zakopane i Muzeum Tatrzańskie, gdzie często się spotykaliśmy. Żywo interesowały go działania naszej placówki i brał w nich czynny udział podczas swoich pobytów w Zakopanem. Bardzo nam będzie Go brakowało. Zwłaszcza długich, twórczych rozmów o górach i ich pięknie, historii, sztuce, Zakopanem i naszym Muzeum. Żegnamy Pana Macieja Wolińskiego z wielkim smutkiem.

W imieniu zespołu Muzeum Tatrzańskiego – Anna Wende-Surmiak i Wojciech Szatkowski

fot. P. Bolechowski

Wpisz szukane wyrażenie