PREZENTACJA MAGIA NART W BANSKO

Podczas Festiwalu Górskiego w Bansko (Bułgaria) Muzeum Tatrzańskie zaprasza na prezentację zdjęć archiwalnych, dotyczących początków polskiego narciarstwa. Prezentacja “Magia” nart to 27 zdjęć, pokazujących początki narciarstwa w Tatrach i Karpatach, pierwsze wycieczki i pierwsze zawody. Polskie narciarstwo ma już ponad 120 lat historii. Prezentacja archiwalnych zdjęć ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego pod tytułem “Magia nart”, zaprasza na wycieczkę, a właściwie na narciarską wyrypę przez lata i polskie góry. Będziemy towarzyszyli pionierowi narciarstwa w Polsce, Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach w roku 1888 w Cieklinie w Beskidzie Niskim i w 1894 roku w Zakopanem. Wraz z nieustraszonymi narciarzami lwowskimi przemierzymy bezdroża Czarnohory, Bieszczadów Wschodnich i Karpat Marmaroskich. Obserwując stare fotografie dowiemy się, jakiego sprzętu używano w czasach początków polskiego narciarstwa, jak się ubierano oraz czym narty smarowano. Wraz z pionierami Karpackiego Towarzystwa Narciarzy przemierzamy na drewnianych nartach z metalowymi wiązaniami patentu Zdarskiego śnieżne granie słynnych szczytów Howerli, Pietrosa i Turkuła. Będziemy zjeżdżać stromymi stokami Doboszanki w Gorganach i w marcowym słońcu wspinać się na Szpyci. Wreszcie nieodłącznym elementem pierwszoklaśnej wyrypy narciarzy lwowskich były noclegi w szałasach i przewiewnych drewnianych kolebach, któremu towarzyszyło wycie wilków, których nigdy w opisanych górach nie brakowało. Przypomnimy trochę zapomniany fakt, że narciarstwo polskie zrodziło się we Lwowie. Stamtąd pasjonaci narciarstwa dotarli do Zakopanego i zachęcili zakopiańczyków do uprawiania “białego szaleństwa”. Podczas naszej podróży przez historię polskiego narciarstwa odwiedzimy legendarne schroniska na Hali Pysznej i w Sławsku. Będziemy też kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu i Stanisławowi Zdybowi podczas ich ekstremalnego zjazdu na nartach z Kościelca w marcu 1911 roku. Wreszcie poznamy pierwszych zawodników i narciarskich mistrzów – przemierzających na nartach tatrzańskie oraz karpackie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę. Nasza prezentacja pokazuje czasy, gdy narty były produkowane z drewna, a ludzie uprawiający narciarstwo i taternictwo, byli z żelaza.

Wojciech Szatkowski Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem