Co nowego w muzeum?

Profesor Piotr Gliński pod Tatrami:  wierzę, że powstanie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.

Profesor Piotr Gliński pod Tatrami: wierzę, że powstanie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.

W sobotę 17 kwietnia ważne deklaracje padły podczas konferencji prasowej Ministra Kultury w wilii Koliba – filii Muzeum Tatrzańskiego. Profesor Piotr Gliński wicepremier i Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapewnił bowiem nie tylko o szybkim powstaniu Muzeum II wojny światowej w historycznej willi Palace, ale i powołaniu Muzeum Taternictwa i Narciarstwa. Pierwszy projekt jest już zaawansowany w realizacji, szczegóły drugiego mają być znane już wkrótce – w obu to właśnie Muzeum Tatrzańskie będzie pełnić najważniejszą rolę.

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2021 Muzeum Tatrzańskie zostało podniesione do rangi narodowego, a jego organem współprowadzącym jest oprócz Marszałka Województwa Małopolskiego również Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zmiana ta nie tylko podniosła rangę podhalańskiej instytucji, ale jak podkreślała Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego – zapewniła też finansowanie z ministerstwa, które pozwoli placówce rozwinąć skrzydła i przyczyni się do jej dynamicznego rozwoju. Obok środków własnych i dotacji z Urzędu Marszałkowskiego budżet muzealny zasilany będzie coroczną kwotą nie mniejszą niż 1,5 mln złotych.

 

Plany rozwojowe Muzeum Tatrzańskiego i Ministerstwa Kultury zostały rozpisane na lata, a pierwszym wspólnym przedsięwzięciem będzie nowy oddział Muzeum poświęcony II wojnie światowej i okupacyjnej historii Podhala. – Powstała już koncepcja funkcjonalno – użytkowa filii, która zlokalizowana będzie w willi Palace – przypomniała dyrektor Anna Wende-Surmiak. Obecnie trwają prace nad scenariuszem wystawy – jest to proces złożony, czasochłonny, wymagający ogromnego zaangażowania wielu osób. Willa Palace została zakupiona kilka lat temu wspólnym wysiłkiem finansowym rządu – ¾ wkładu i miasta Zakopane – ¼ wkładu.

Obok powstającego już oddziału Muzeum w willi Palace, minister Gliński zapowiedział kolejne wspólne realizacje. – Przy okazji Willi Palace rozmawiamy także o innych planach. Jednym z naszych wspólnych marzeń jest powstanie oddziału Muzeum Tatrzańskiego poświęconego taternictwu i narciarstwu – temat niezmiernie ważny dla lokalnej społeczności. Chcemy, żeby prace związane z tym pomysłem przybrały realny kształt i żeby za rok były bardzo mocno zaawansowane, dlatego jesteśmy otwarci na finansowanie pewnych zadań specjalnych, które powstaną w zespołach muzealników. Jak podkreślili uczestnicy sobotniej konferencji prasowej od dawna mówi się, że Zakopanemu brakuje tego typu placówki muzealnej, a jej powstanie będzie możliwe tylko przy współpracy z mieszkańcami. Nie jest jeszcze przesądzone, gdzie nowa filia Muzeum Tatrzańskiego powstanie i jak podkreślił wicepremier Piotr Gliński jest jeszcze stanowczo za wcześnie, aby móc wskazać konkretne lokalizacje.

 

 

Wpisz szukane wyrażenie