Co nowego w muzeum?

Projekt „Tropikalne Uroki. Witkacy i Zakopane”

Projekt „Tropikalne Uroki. Witkacy i Zakopane”

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem otrzymało dofinansowanie z programu „Sztuki wizualne 2020” na realizację projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane”. Jest to interdyscyplinarne zadanie kuratorskie Anny Batko z okazji 135 rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Już dziś zapraszamy na główną część projektu czyli wystawę o tytule “Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane” w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego), która będzie prezentowana od początku września do grudnia 2020 roku. Przewidziany jest również bogaty program towarzyszący: działania performatywne, do których zaproszeni zostali współcześni artyści, plener zorganizowany wspólnie z Akademią Sztuki w Szczecinie, pokazy filmowe w ramach współpracy z Instytutem Witkacego w Warszawie, oraz seria performatywnych spacerów po Zakopanem i okolicach.
Punktem wyjścia dla całego projektu jest cejlońska podróż w tropiki Stanisława Ignacego Witkiewicza, ale też dżunglowa, jak twierdził artysta, aura Zakopanego. Dzieła Witkacego pokażemy na tle intelektualnej i artystycznej atmosfery przedwojennej Polski, jednocześnie odnosząc ją też do kontekstu lokalnego, sztuki czasów PRL i tej już zupełnie współczesnej.

“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Wpisz szukane wyrażenie