Co nowego w muzeum?

Promocja książki o Józefie Oppenheimie –1 lipca 2021 r. schronisko „Murowaniec”

Promocja książki o Józefie Oppenheimie –1 lipca 2021 r. schronisko „Murowaniec”

Schronisko PTTK  „Murowaniec” i Muzeum Tatrzańskie zapraszają na spotkanie z Wojciechem Szatkowskim, autorem książki „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”.

Józef Oppenheim prowadził życie dobrze ułożone i barwne, skupione na ludziach i górach – Tatrach, TOPR-ze, fotografii, nartach i wspinaczce. Był człowiekiem pełnym czaru, wielu zalet i niewielu wad, osobą związaną blisko z górami, żyjącą dla ludzi i Tatr. Kierownik TOPR-u, rodem z Warszawy, przez ćwierćwiecze zdobył w Zakopanem wielu przyjaciół i niewielu wrogów. Jest jedną z tych zakopiańskich postaci, która pozostawiła po sobie dobry ślad. Nie pchał się jednak, jak to się mówi, na zakopiański panteon. Sądził, pewnie słusznie, że byli tam od niego więksi: Witkacy, Szymanowski, Malczewski, Zaruski i wielu innych. Dlatego wybrał swoją drogę i żył po swojemu zarówno w górskim świecie, jak i w Zakopanem. Jego przyjaciel Rafał Malczewski, syn Jacka, pisał: „Był romantykiem w głębi duszy i optymistą, wierzył, że ludzie nie są źli, wierzył, że słabszego nie należy bić. W dużo obłędnych rzeczy wierzył”. W tej publikacji chcemy przypomnieć postać Józefa Oppenheima oraz pokazać jego pełne licznych zainteresowań i pasji życie, które zakończyło się w dramatycznych okolicznościach w 1946 roku.

Spotkanie będzie znakomitą okazją do wspomnień o tej postaci. Prezentacja multimedialna Wojtka zabierze nas w oppenheimowski świat wyryp narciarskich, Pysznej, Rudej Wandy i Opcia i ich ulubionych miejsc w Tatrach, a także dawnego Zakopanego. Wspomnimy także o tragicznych okolicznościach śmierci Józefa Oppenheima na Krzeptówkach w dniu 29 stycznia 1946 roku. Główną jednak nicią przewodnią opowieści będzie nie to jak Oppenheim zginął, lecz jak żył.

Wydawcami książki są: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i Wydawnictwo LTW.

Serdecznie zapraszamy!

Wpisz szukane wyrażenie