Publikacja pokonferencyjna „Badania polskich strat wojennych. Inspiracja biografią Jana Marksena”

Mamy przyjemność zaprezentować publikację pokonferencyjną „Badania polskich strat wojennych. Inspiracja biografią Jana Marksena”, wydaną w formie ebooka.

Konferencja odbyła się 27.10.2023 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego.

Inicjatywą jej organizacji była historia pierwszego konserwatora Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego – Jana Marksena, który podczas II wojny światowej inwentaryzował stan zachowania bezcennych obrazów Jana Matejki – „Batory pod Pskowem” i „Rejtan”.

Podczas konferencji zaproszeni znamienici specjaliści  omówili  różnorodne zagadnienia związane z identyfikacją oraz weryfikacją dzieł sztuki uznanych za straty wojenne, jak również przedstawili metodologię, praktykę, zagrożenia w  odzyskiwaniu strat wojennych.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją pokonferencyjną.

Skład i projekt graficzny: Franciszek Rząsa

Dokumenty archiwalne: Archiwum Muzeum Tatrzańskiego

Digitalizacja kolekcji Jana Marksena: Aleksandra Trybuła

Koordynacja projektu: Anna Żuber

Wsparcie projektu: Magdalena Gryguś

Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego: Michał Murzyn

Publikacja powstała w ramach projektu „Badanie polskich strat wojennych w analizie konserwatorskiej inspirowane biografią Jana Marksena”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.

PLIKI DO POBRANIA

Pobierz plik PDF

Ministerstwo-Kultury-i-Dziedzictwa-narodowego-Muzeum-tatrzanskie-Instytucja-kultury-Wojewodztwa-Malopolskiego-Malopolska