REALIZACJA PROJEKTU „KONSERWACJA UBIORÓW LUDOWYCH Z KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO”

Realizacja projektu „Konserwacja ubiorów ludowych z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego”

Dzieje się w Muzeum! Projekt „Konserwacja ubiorów ludowych z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego” jest w trakcie realizacji. W wyniku telekonferencji z wykonawcami wiemy, że konserwowane przez nich elementy ubioru odzyskują dawny blask.

Na zdjęciu przedstawiamy kamizelkę wykonaną z grubej skóry z gęstym, długim futrem. Służyła zimą do noszenia na co dzień. Nie posiada żadnych zdobień oprócz skórzanych, zwijanych guzów i pętelek oraz naszytych, zaokrąglonych kieszonek. Pochodzi z 1890 r. z Cichego na Podhalu. Stanowi bardzo cenny przykład prostych, codziennych serdaków. Kamizelka została oczyszczona i jest w trakcie natłuszczania w celu odzyskania elastyczności.

Na pozostałych zdjęciach – jeden z czepków jedwabnych. Pochodzi z Jurgowa. Czepek został zdemontowany oczyszczony a struktura jedwabnej tkaniny wzmocniona.  W sumie w trakcie zabiegów konserwatorskich jest 11 obiektów w trzech pracowniach w Krakowie i Warszawie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tkanina przed i po konserwacji