Relacja z wernisażu “Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański”

W piątek, 1 grudnia, w filii Muzeum w willi Oksza otworzyliśmy wystawę „Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański”, na której prezentujemy kilkadziesiąt pejzaży stworzonych przez artystów urzeczonych tatrzańską przyrodą od XIX wieku po dziś dzień. Na ekspozycji nie brakuje różnych wariacji oraz gór w najróżniejszych odsłonach i porach roku.

O wystawie

Tatry przyciągają i urzekają artystów różnych czasów. Na wystawie w Galerii Sztuki w willi Oksza spotkały się prace artystów od połowy XIX do XXI wieku. Łączy ich pasja i zamiłowanie do tatrzańskich krajobrazów, malowanie gór było i jest trudne, a każdy z artystów próbował sprostać temu zadaniu. Monumentalność, groza górskich przepaści, zmienność aury, nastroju i doznań – wszystko to rzutuje na wybór artystycznej formy, na zgłębieniu konkretnego problemu malarskiego.

Na wystawie nie odnajdziemy chronologicznego układu – wykazu dzieł malarskich. Powędrujemy poprzez motywy, tematy, a także problemy malarskie, albo tak ulotny nastrój oraz wrażenie Tatr, pięknych, malowniczych ale także groźnych. Zdarzyć się może, iż XIX-wieczne płótno spotka się z obrazem z kolejnego wieku. Czy to będzie owocne spotkanie?

Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego oraz od prywatnych kolekcjonerów

Kurator Zofia Radwańska, Dział Sztuki Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Wystawę można oglądać do 5 maja 2024 r.