Co nowego w muzeum?

Rocznica powstania chochołowskiego

Rocznica powstania chochołowskiego

W najbliższą środę, 21 lutego, przypada 178. rocznica Powstania Chochołowskiego. Tego dnia zapraszamy wszystkich, którzy chcą lepiej poznać historię chochołowskiego „poruseństwa”, do filii Muzeum Tatrzańskiego – Zagrody Bafiów w Chochołowie. TEGO DNIA WSTĘP WOLNY W RAMACH PROMOCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO 
Podhalańska wieś Chochołów ma bogatą, sięgającą początków XVI wieku historię. Pierwszym znanym dokumentem był przywilej na sołtystwo dziedziczne we wsi wydany przez króla Zygmunta III Wazę w 1592 roku dla Bartłomieja Chochołowskiego za udział w wyprawie przeciwko Moskwie.
Sławę na Podhalu przyniosło wsi powstanie chochołowskie 1846 roku, krótko trwające zbrojne wystąpienie przeciwko Austrii w czasie poprzedzającej Wiosnę Ludów rewolucji krakowskiej. Ekspozycja w Muzeum Powstania Chochołowskiego przypomina ów znaczący w dziejach Chochołowa epizod. Otwarte w 1978 r. Muzeum mieści się w zabytkowej chałupie należącej niegdyś do zamożnego gospodarza. Chałupa Bafii typowa dla budownictwa podhalańskiego, a więc wykonana z płazów, konstrukcji zrębowej – posiada sień, izbę „czarną”, izbę „białą”, komorę oraz wyżkę nad komorą. W urządzeniu wnętrza starano się połączyć dzieje powstania z ekspozycją etnograficzną, uzmysławiającą, jak w połowie XIX w. żyła rodzina góralska.

Wpisz szukane wyrażenie