Rocznik Podhalański – czasopismo naukowe Muzeum Tatrzańskiego

Pragniemy się pochwalić, że nasze muzealne czasopismo naukowe Rocznik Podhalański ma już 100 lat. Pierwszy tom został wydrukowany dokładnie w 1921 roku, a jego niewielki nakład sprawił, że dziś jest białym krukiem chętnie poszukiwanym przez bibliofilów. Na niektórych aukcjach jego egzemplarze są wyceniane na ponad 600zł.

Mamy nadzieję, że mają Państwo świadomość jak unikatowym wydawnictwem jest ten tom.

W numerze tym możecie Państwo przeczytać między innymi teksty Wacława Sieroszewskiego, Bronisława Piłsudskiego, Edmunda Długopolskiego, Konstantego Steckiego czy Józefa Kantora.

Rocznik Podhalański jest pierwszym polskim naukowym wydawnictwem poświęconym obszarowi Tatr oraz Podhala. O jego wartości świadczy też fakt, że powstawał w trudnych czasach międzywojennych, ze środków własnych Muzeum. Należy przy tym zaznaczyć, że w okresie międzywojennym w całej Polsce istniało jedynie 237 tytułów czasopism naukowych, podczas gdy aktualnie jest ich blisko 2700.

Sekretarz Redakcji

Marcin Warchałowski