Spacer architektoniczny „Zakopane, którego nie ma”

Zapraszamy na spacer śladami utraconej architektury Zakopanego, połączony z promocja książki Agaty Nowakowskiej-Wolak „Zakopane, którego nie ma”.

Uczestnicy spaceru będą mieli okazję pogłębić wiedzę o dawnym Zakopanem. O wielkiej historii związanej z domami i miejscami pobytu i działalności sławnych Polaków, takich jak: Tytus Chałubiński, Henryk Sienkiewicz, Adam Chmielowski – święty Brat Albert, Stanisław Witkiewicz, i jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy, Helena Modrzejewska, Ignacy Paderewski, Rafał Malczewski, Teodor Axentowicz oraz innych, mniej znanych, wybitnych i ważnych dla historii i rozwoju Zakopanego przybyszy i jego mieszkańców jak: Maria i Bronisław Dembowscy, Teodor Białynicki-Birula, Dyonizy Bek, Wenanty Piasecki, Ignacy Baranowski, Wojciech Roj, Jan Krzeptowski Sabała, Stanisław Gałek.

Pójdziemy zaledwie czterema ulicami: Zamoyskiego, Witkiewicza, Jagiellońską i Piaseckiego a skończymy na Sienkiewicza 10, w restauracji TOSCANA, mieszczącej się w pięknie odrestaurowanej, rozbudowanej i zmodernizowanej dawnej willi NOWA. A poznamy piękną kartę pionierskiego Zakopanego.

Szczegółowy plan spaceru:

Niedziela, 21 listopada 2021

1. 11:00 spotkanie pod pomnikiem Tytusa Chałubińskiego.

2. 11:00 – 11-15. Omówienie domu Tytusa “Na Swobodzie”, “Chaty” Wojciech Roja, w której mieszkali Maria i Bronisław Dembowscy i obok “Sienkiewiczówki”.

3. 11:15 – 11:45 Spacer wzdłuż ulicy Zamoyskiego.

4. 11:45 – 12:15. Skręt w prawo w ulicę Witkiewicz.

5. 12:15 – 12:50 Przejście ulicą Jagiellońską.

6. 12:50 – 13:20 Przejście ul. Piaseckiego do ul. Sienkiewicza.

7. 13:20 -13:30 ul. Sienkiewicza 12.

8. 13:30 Zakończenie spaceru w wilii Toscana – uratowanej, zmodernizowanej i rozbudowanej dawnej willi Nowa, przy ul. Sienkiewicza 10. Na miejscu odpoczynek, możliwość spożycia posiłku (świetna kuchnia włoska) i zakupienia książki oraz uzyskania dedykacji.