Spacer zakopiańskim szlakiem Józefa Oppenheima „Opcia” 11 sierpnia

W piątek, 11 sierpnia, o godzinie 16:30 Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejny historyczny spacer. Tym razem pójdziemy zakopiańskim szlakiem drugiego Naczelnika TOPR, Józefa Oppenheima (1887-1946). Spacer poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Zaczynamy w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, następnie przejdziemy do Dworca Tatrzańskiego, do willi „Krywań”, na Krupówki i do kolejnych miejsc, gdzie Oppenheim bywał. Finałem spaceru będzie wizyta na Nowym Cmentarzu w Zakopanem przy nagrobku Naczelnika TOPR.

Józef Oppenheim prowadził życie dobrze ułożone i barwne, skupione na ludziach, Tatrach, fotografii, nartach i wspinaczce. Był człowiekiem pełnym czaru, wielu zalet i niewielu wad, osobą związaną blisko z górami, żyjącą dla ludzi i Tatr. Kierownik TOPR-u, rodem z Warszawy, przez ćwierćwiecze zdobył w Zakopanem wielu przyjaciół i niewielu wrogów. Jest jedną z tych zakopiańskich postaci, która pozostawiła po sobie dobry ślad. Nie pchał się jednak, jak to się mówi, na zakopiański panteon gwiazd. Sądził, pewnie słusznie, że byli tam od niego więksi: Witkacy, Szymanowski, Malczewski, Zaruski i kilku innych. Dlatego wybrał górską drogę i żył po swojemu zarówno w górskim świecie, jak i w Zakopanem.

Na naszym spacerze dowiesz się między innymi:

– Kim była przyjaciółka Oppenheima, Wanda Gentil-Tippenhauer i jak potoczyła się ich tajemnicza znajomość?

– Jak Oppenheim trafił do Zakopanego?

– Co to była „wyrypa narciarska”?

– Jak Opcio został ratownikiem TOPR?

– Jakie były jego najważniejsze górskie wyczyny?

Godzina: 16:30

Miejsce: gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Czas trwania: 2 – 3 godz.

Sugerowany wiek uczestników: młodzież i dorośli

Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111

Koszt: bilet wstępu do muzeum (20 zł normalny, 10 zł ulgowy); mieszkańcy gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary bilet 1 zł