Co nowego w muzeum?

CYKL SPOTKAŃ “SPACERY ŚLADAMI …”

CYKL SPOTKAŃ “SPACERY ŚLADAMI …”

W marcu zapraszamy na cykl czterech spotkań, śladami postaci związanych z historią Zakopanego. Będą to pokazy filmów poprzedzone oprowadzaniem po ekspozycji w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, które poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 marca o godzinie 15:00. Wyruszymy śladami Mariusza Zaruskiego – żeglarza, narciarza, pierwszego naczelnika TOPR.

 

Program cyklu:

6 marca (środa)

Godz. 15:00

Śladami Mariusza Zaruskiego – oprowadzanie z pokazem filmowym

Twórca TOPR, taternik, narciarz i człowiek gór. Takiego Zaruskiego pamiętamy i takiego pokażemy podczas spotkania w Muzeum Tatrzańskim. Najpierw zwiedzimy wystawę historyczną śladami Mariusza, oglądniemy jego czekan, a następnie zaprosimy na prezentację multimedialną i fragment filmu o człowieku dwóch żywiołów – morza i gór.

 

13 marca (środa)

Godz. 14:00

Śladami Tytusa Chałubińskiego – oprowadzanie z pokazem filmowym

„Król Tatr z Mokotowskiej” należy do legendowych postaci zakopiańskich. Lekarz z Warszawy ratował górali w czasie epidemii cholery, chodził w Tatry, a jego słynne „wycieczki bez programu” przeszły do historii. Pokażemy też fragment filmu o Chałubińskim.

 

20 marca (środa)

Godz. 15:00

Śladami Mieczysława Karłowicza – oprowadzanie z pokazem filmowym

Mieczysław Karłowicz należał do pokolenia zdobywców Tatr. Na nartach, z liną i czekanem wchodził na tatrzańskie szczyty i przełęcze szukając dróg długich i estetycznych. Szanował ciszę gór. Fotografował Tatry.

 

27 marca (środa)

Godz. 15:00

Śladami Macieja Sieczki – oprowadzanie z pokazem filmowym

Maciej Sieczka nazywany był przewodnikiem „pierwszym z pierwszych”. Tak wypowiedział się o nim Adam Asnyk, doceniając sieczkowe opowieści o Tatrach. Należał do złotego okresu w rozwoju przewodnictwa tatrzańskiego i zdobył, jako pierwszy, szereg trudnych tatrzańskich szczytów, w tym Mnicha i Świnicę.

 

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Na wszystkie wydarzenia wstęp w cenie biletu do Muzeum 

 

Fot. Mariusz Zaruski (z lewej) i Rafał Malczewski podczas wspinaczki w Tatrach Wysokich, autor: Józef Oppenheim, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

 

Wpisz szukane wyrażenie