Co nowego w muzeum?

Spacery z Mocą Gór!

Spacery z Mocą Gór!

Niemal zaraz po rozpoczęciu kalendarzowego lata wszyscy ochoczo ruszymy nad jeziora i w góry, rozkoszując się przyrodą. Jedną z najpopularniejszych destynacji będzie z pewnością Zakopane. Poza oficjalnym rozpoczęciem letniego sezonu jest jeszcze jeden powód, żeby w pierwszy weekend wakacji wybrać się do stolicy Polskich Tatr. W ostatni weekend czerwca w Zakopanem i w Tatrach odbędzie się, w tym roku już po raz 19, jeden z najważniejszych eventów górskich w Polsce – Festiwal Moc Gór.

Tradycyjnie jego trzonem jest międzynarodowy konkurs filmowy, do którego w tym roku zgłoszono ponad 100 filmów. Przez trzy festiwalowe dni w zakopiańskim kinie „Sokół” będzie można oglądać obrazy zakwalifikowane do konkursu.

Piątkowy i sobotni wieczór wypełnią spotkania ze znakomitościami górskiego świata. Na scenie, niemal wprost z Himalajów pojawią się Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira, którzy niedawno w znakomitym stylu zdobyli Dhaulagiri i Annapurnę, a Bartek z obu zjechał na nartach. Posłuchamy też o spektakularnych akcjach ratunkowych w górach najwyższych Opowiedzą o nich doświadczeni himalaiści – Piotr Pustelnik i Piotr Snopczyński – oraz Mariusz Hatala, który wspomni niedawne wydarzenia na Annapurnie.

Piątek upłynie pod znakiem women-power. W Kinie Sokół posłuchamy rozmów z rekordzistką świata we wspinaczce na czas – Aleksandrą Mirosław, a także dwoma paniami, które realizują swoje ambicje na największych skalnych ścianach: Karoliną Ośką i Olą Taistrą.

Niewątpliwą gratką będzie także premiera książki zakopiańskiej legendy – Apoloniusza Rajwy czy spotkanie ze zeszłoroczną zdobywczynią K2 – Moniką Witkowską.

Dla tych, którzy wolą spędzać czas aktywnie, organizatorzy przygotowali niepowtarzalne wycieczki. Będzie można wybrać się w Tatry w towarzystwie legend himalaizmu – Krzysztofa Wielickiego i Ryszarda Pawłowskiego, którzy po drodze z pewnością podzielą się fascynującymi opowieściami. Wyjścia w góry poprowadzą także Monika Witkowska czy najbardziej znany w Polsce górski youtuber – Maciek Piera, znany jako „Szczytomaniak”, który opowie o mrocznych tajemnicach Czerwonych Wierchów.

Po raz pierwszy wyjątkowe wycieczki przygotowano także we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym oraz Polskimi Kolejami Linowymi. Oprowadzanie po wystawie z jej kuratorem, na dodatek w ostatni dzień przed jej zamknięciem, czy wjazd kolejką na Kasprowy Wierch na poranne „safari”, to atrakcje, które są dostępne tylko podczas festiwalu. W czasie festiwalowego weekendu odbędą się także zajęcia w ramach Akademii Górskiej PZU, w ramach których doświadczeni instruktorzy i przewodnicy wysokogórscy będą wyjaśniać różne kwestie związane z bezpieczeństwem w górach – to zaś, nawet dla doświadczonych turystów, jest cenną wiedzą.

 

Zapraszamy na wyjątkowe spacery!

24 czerwca (sobota)

  • Spacer przyrodniczy po Lesie Chałubińskich

Godzinna 11:00

Poprowadzi Marcin Warchałowski

Miejsce zbiórki: Pomnik Tytusa Chałubińskiego i Sabały (u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego), maksymalnie 20 osób, na zapisy

  • Spacer Śladami Mariusza Zaruskiego

Godzinna 16:00

Poprowadzi Wojciech Szatkowski

Miejsce zbiórki: gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, maksymalnie 20 osób, na zapisy

  • NOWE ZAKOPANEspacer w przestrzeni miasta

Godzinna 17:00

Preludium do wystawy Urbamistyka

Poprowadzi Julita Dembowska

Miejsce zbiórki: Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem na Pęksowym Brzyzku ul. Kościeliska 2, maksymalnie 20 osób, na zapisy

 

25 czerwca (niedziela)

  • Spacer Śladami życia artystycznego Zakopanego, zakończony oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „Zbierało się fajne towarzystwo” w Galerii Sztuki w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego

Godzinna 16:00

Poprowadzi Zofia Radwańska

Miejsce zbiórki: gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, maksymalnie 20 osób na zapisy

 

Zapisy na stronie https://mocgor.pl/aktywnosci_2023/

Wpisz szukane wyrażenie