Spotkanie z architektami Janem Karpielem i Marcinem Steindlem
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Nowe Zakopane”.
4 listopada 2021 o godzinie 18.00 w willi Oksza będziemy gościć architektów Jana Karpiela i Marcina Steindla.
Autorskie biuro architektoniczne tego duetu stawia na połączenie tradycyjnego stylu zakopiańskiego ze współczesną architekturą. Jego celem jest nie tylko rozwój współczesnej architektury Zakopanego, ale i popularyzacja tradycji architektonicznych Podhala. Jan Karpiel i Marcin Steindel uchodzą za następców Stanisława Witkiewicza i kontynuatorów stworzonego przez niego stylu zakopiańskiego. Na Podhalu zrealizowali swoje najgłośniejsze projekty m.in. „Dom w Tatrach”, za który w 2017 roku otrzymali prestiżową nagrodę European Property Award. Międzynarodowe jury doceniło również aparthotel Bachleda Resort Zakopane, przyznając architektom nagrodę w kategorii „architektura hotelowa” (European Property Award 2020 – 2021).
Spotkanie poprowadzi Piotr Mazik.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo.
Z powodów pandemicznych ilość miejsc jest ograniczona. Można zagwarantować sobie wejście na spotkanie, zapisując się na: wydarzenia@muzeumtatrzanskie.pl
Projekt „W stronę Nowego Zakopanego”, realizowany przez Muzeum Tatrzańskie, to próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr oraz poddanie go krytycznej refleksji. Chcemy spojrzeć na zakopiańską kulturę i tradycję z perspektywy odbiorcy XXI wieku, jako na zbiór inspiracji, ale też mitów i problemów, które wymagają przepracowania. Naszym celem jest odpowiedź na pytanie, jak spuścizna XX-wiecznej kultury i historii Podhala, na którą składają się m.in. pierwszy polski styl narodowy oraz dorobek kolonii artystycznej, może zostać twórczo podjęta i przetworzona w celu wykreowania Zakopanego na nowe centrum żywej kultury artystycznej i architektonicznej Polski.
Projekt jest przewidziany jako kilkuletnie przedsięwzięcie badawczo-ekspozycyjne. W 2021 rozpoczynamy pierwszy etap prac – cykl spotkań z architektami współcześnie kształtującymi podhalański pejzaż oraz inwentaryzację sztuki obecnej w zakopiańskiej przestrzeni publicznej, co wydaje się być kluczowe ze względu na nieustanną transformację zakopiańskiego krajobrazu.
Projekt „W stronę Nowego Zakopanego” jest dofinansowany ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.