Co nowego w muzeum?

Spotkanie z architektami Janem Karpielem i Marcinem Steindlem

Spotkanie z architektami Janem Karpielem i Marcinem Steindlem

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Nowe Zakopane”.

4 listopada 2021 o godzinie 18.00 w willi Oksza będziemy gościć architektów Jana Karpiela i Marcina Steindla.

Autorskie biuro architektoniczne tego duetu stawia na połączenie tradycyjnego stylu zakopiańskiego ze współczesną architekturą. Jego celem jest nie tylko rozwój współczesnej architektury Zakopanego, ale i popularyzacja tradycji architektonicznych Podhala. Jan Karpiel i Marcin Steindel uchodzą za następców Stanisława Witkiewicza i kontynuatorów stworzonego przez niego stylu zakopiańskiego. Na Podhalu zrealizowali swoje najgłośniejsze projekty m.in. „Dom w Tatrach”, za który w 2017 roku otrzymali prestiżową nagrodę European Property Award. Międzynarodowe jury doceniło również aparthotel Bachleda Resort Zakopane, przyznając architektom nagrodę w kategorii „architektura hotelowa” (European Property Award 2020 – 2021).

Spotkanie poprowadzi Piotr Mazik.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo.

Z powodów pandemicznych ilość miejsc jest ograniczona. Można zagwarantować sobie wejście na spotkanie, zapisując się na: wydarzenia@muzeumtatrzanskie.pl

 

Projekt „W stronę Nowego Zakopanego”, realizowany przez Muzeum Tatrzańskie, to próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr oraz poddanie go krytycznej refleksji. Chcemy spojrzeć na zakopiańską kulturę i tradycję z perspektywy odbiorcy XXI wieku, jako na zbiór inspiracji, ale też mitów i problemów, które wymagają przepracowania. Naszym celem jest odpowiedź na pytanie, jak spuścizna XX-wiecznej kultury i historii Podhala, na którą składają się m.in. pierwszy polski styl narodowy oraz dorobek kolonii artystycznej, może zostać twórczo podjęta i przetworzona w celu wykreowania Zakopanego na nowe centrum żywej kultury artystycznej i architektonicznej Polski.

Projekt jest przewidziany jako kilkuletnie przedsięwzięcie badawczo-ekspozycyjne. W 2021 rozpoczynamy pierwszy etap prac – cykl spotkań z architektami współcześnie kształtującymi podhalański pejzaż oraz inwentaryzację sztuki obecnej w zakopiańskiej przestrzeni publicznej, co wydaje się być kluczowe ze względu na nieustanną transformację zakopiańskiego krajobrazu.

 

Logotyp Niepodległa. Polska stulecie odzyskania niepodległości

Projekt „W stronę Nowego Zakopanego” jest dofinansowany ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

Wpisz szukane wyrażenie