Co nowego w muzeum?

Spotkanie z okazji urodzin Wandy Gentil-Tippenhauer 13 stycznia

Spotkanie z okazji urodzin Wandy Gentil-Tippenhauer 13 stycznia

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z okazji urodzin Wandy Gentil-Tippenhauer, które odbędzie się 13 stycznia (sobota), o godzinie 17:00 w Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25.

W dniu urodzin Wandy Gentil–Tippenhauer, chcielibyśmy przypomnieć jej barwną postać, wyjątkową artystkę, która uwielbiała Tarty. W czasie spotkania z Zofią Radwańską wspólnie przyjrzymy się obrazom naszej bohaterki prezentowanym na wystawie stałej i czasowej w Galerii Sztuki w willi Oksza. W drugiej części Wojciech Szatkowski opowie o niezwykłym życiu „Rudej Wandy”.

Wanda Gentil-Tippenhauer (ur. 1899 Port-au-Prince, zm. 1965 Zakopane) – uczyła się w Szwajcarii oraz w Niemczech. Podczas I Wojny Światowej studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Zakopanem pojawiła się w latach 20-tych XX wieku. Wystawiała od 1921 roku, najczęściej malowała akwarele o motywach tatrzańskich, uprawiała również malarstwo olejne oraz malowała na szkle. Zajmowała się także aranżacją wystaw sztuki podhalańskiej. Wspólnie ze Stanisławem Zielińskim napisała książkę „W stronę Pysznej”.

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański”

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Fot. Wanda Gentil–Tippenhauer, fot. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

 

Wpisz szukane wyrażenie