Co nowego w muzeum?

STANISŁAW GAŁEK = PEJZAŻYSTA, 29 lutego

STANISŁAW GAŁEK = PEJZAŻYSTA, 29 lutego

Serdecznie zapraszamy, 29 lutego o godzinie 17:00 do Galerii Sztuki w willi Oksza, na wydarzenie towarzyszące wystawie „Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański” – Stanisław Gałek = pejzażysta, które poprowadzi Zofia Radwańska.

Zakopane – polskie Davos w czasach dwudziestolecia międzywojennego przyciągało artystów jak magnes. Tatry oraz leżąca u ich stóp tętniąca życiem miejscowość były natchnieniem i inspiracją wśród wielu malarzy, wśród nich prym wiódł Stanisław Gałek. Jego ulubionym motywem było Morskie Oko. Rafał Malczewski w swoich wspomnieniach w typowy dla siebie ironizujący sposób pisał tak: Stanisław Gałek, malarz, odtwórca na płótnie Morskiego Oka w Tatrach. Malował i inne pejzaże, Morskie Oko było jednak jego czołowym tematem. Rano i w południe, nocą, z limbą i bez, na szaro lub granatowo, w groźny czas i łagodny, barankowy. [R. Malczewski, „Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego”]

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego przybliżymy postać Stanisława Gałka, malarza umiłowanego w Tatrach. Będzie to również doskonała okazja do wspólnego wnikliwego przyjrzenia się obrazom na wystawie stałej oraz czasowej „Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański”.

Stanisław Gałek urodził się 14 września 1876 roku w Mokrzyskach koło Brzeska. uczęszczał do Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, którą skończył w 1896r., a następnie uczył w niej rysunku, będąc asystentem Edgara Kovátsa. Od 1899 roku studiował w Akademii Krakowskiej u Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. Studia uzupełniał w Monachium i Paryżu. W 1916 roku powrócił do Zakopanego i ponownie zaczął uczyć w Szkole Przemysłu Drzewnego. Był członkiem towarzystwa „Sztuka Podhalańska”, a od 1925 roku należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą. Zmarł w 1961 roku w wieku osiemdziesięciu czterech lat, został pochowany na Starym Cmentarzu w Zakopanem.

 

Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Fot. Obraz “Pejzaż zimowy”, autor: Stanisław Gałek, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

 

Wpisz szukane wyrażenie