Stulecie gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego

23. lipca minie 100 lat od otwarcia gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego

Budowa nowoczesnego jak na ówczesne czasy, murowanego budynku trwała kilka lat.
Zaprojektował go Stanisław Witkiewicz. To ostatni projekt wykonany przez twórcę stylu zakopiańskiego.
Uroczyste otwarcie nowego budynku Muzeum Tatrzańskiego przy ulicy Krupówki nastąpiło 23 lipca 1922 r. Udostępniono w nim zwiedzającym dwie wystawy: etnograficzną na parterze i przyrodniczą na I piętrze. Eksponaty pozyskano od darczyńców i z własnych zakupów. Wśród nich znalazły się zbiory Tytusa Chałubińskiego, Marii i Bronisława Dembowskich czy Zygmunta Gnatowskiego.
Muzeum nieustanne wzbogaca swoje zbiory. Jest posiadaczem jednej z największej kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, w tym największego zbioru jego fotografii. Ciągle przybywa dzieł współczesnych, uznanych artystów W ciągu minionych 100. lat każdego roku przybywało wiele cennych dzieł stuki i unikalnych eksponatów.

W naszej akcji na Facebooku “100 eksponatów na 100 – lecie”  chcielibyśmy przypomnieć państwu większość z nich. Codziennie publikujemy przedmioty, które wzbogacały muzealne zbiory każdego roku. Przypominamy ich historię. Zapraszamy do śledzenia naszych postów na FB.