Święto stroju spiskiego w Jurgowie

30 lipca 2021 odbyło się „Święto stroju spiskiego” w naszej filii w Jurgowie – przepięknie odnowionej Zagrodzie Sołtysów.

W programie przewidziano warsztaty, podczas których można było spróbować swoich sił i zręczności w malarstwie na szkle, czy też w robieniu kwiatów z piórek gęsich do tradycyjnego kapelusza drużbiarskiego z Jurgowa.

Warsztaty dostępne były dla dzieci, młodzieży i dorosłych!

10:00–11:30 – kwiaty z piórek i malarstwo na szkle (warsztaty, panel I)*
12:00–13:30 – kwiaty z piórek i malarstwo na szkle (warsztaty, panel II)*
14:00 – oprowadzanie po wystawie „Jurgów na starej fotografii”, na której zwróciliśmy szczególną uwagę na dawne i współczesne ubiory ludowe
15:00 – prezentacja stroju spiskiego przy współudziale członków zespołu regionalnego Podhale – Grupa Spiska z Jurgowa: ubiór codzienny do pracy, świąteczny, obrzędowy (m.in. archaiczne ubiory z płótna rąbkowego, oryginalny kapelusz drużbiarski)
15:30–16:00 – występ kapeli oraz zespołu regionalnego

Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom dziękujemy za udział!