Co nowego w muzeum?

ŚWIĘTO ULICY ZAMOYSKIEGO, 7 lipca

ŚWIĘTO ULICY ZAMOYSKIEGO, 7 lipca

Galeria Sztuki w willi Oksza mieszcząca się na ulicy Hr. Władysława Zamoyskiego zaprasza wszystkich – mieszkańców i przyjezdnych na wspólne świętowanie. 2024 ogłoszony jest rokiem hrabiego Władysława Zamoyskiego i chcemy uhonorować tę wybitną postać oraz jego rodzinę.

7 lipca, data naszego wydarzenia jest znamienna – to najbliższa niedziela po urodzinach Jadwigi z Działyński Zamoyskiej (4 lipca 1831) matki patrona naszej ulicy. Willa Oksza obecnie filia Muzeum Tatrzańskiego w swoich burzliwych dziejach związana jest również z wielką inicjatywą Jadwigi – Szkołą Domowej Pracy Kobiet, która przez kilka lat funkcjonowała właśnie w Okszy.

Nasze wydarzenie przypomni nie tylko zasługi rodziny Zamoyskich, ale również czasy, w których Cepculki pilnie uczyły się pod okiem Generałowej, a jej syn Władysław zastanawiał się jak unowocześnić Zakopane. 7 lipca zapraszamy do wspólnego świętowania i odkrywania historii ulicy Zamoyskiego!


PROGRAM:

9.00-10.00 Msza Święta w kościele Św. Krzyża (ul. Chałubińskiego 30) w intencji rodziny Zamoyskich
10.05-11.00 Spacer ulicą Hr. Władysława Zamoyskiego
Miejsce zbiórki przy pomniku hrabiego Władysława Zamoyskiego (Aleje 3-go Maja), zakończenie przy pomniku Tytusa Chałubińskiego i Sabały
Spacer będzie doskonałą okazją do przypomnienia niezwykłej rodziny Zamoyskich. Na uczestników będą czekały margerytki – symboliczne kwiaty Jadwigi Zamoyskiej, wszystko okraszone opowieścią o miejscach, budynkach oraz wyjątkowych mieszkańcach ulicy w asyście kapeli góralskiej.

11.00-16.00 GALERIA SZTUKI W WILLI OKSZA – OGRÓD
Poczęstunek Cepculek
„Uczennice Jenerałowej Zamoyskiej“ potocznie nazywane Cepculkami, dziewczęta ze Szkoły Domowej Pracy Kobiet – założonej przez Jadwigę Zamoyską zapraszają na wspólny piknik.
– Turniej gry planszowej „Pociąg do Zakopanego”
„Bądź jak Zamoyski i zbuduj linię kolejową z Chabówki do Zakopanego”. Fundacja Zakłady Kórnickie przygotowała rodzinną grę planszową osadzoną w czasach hr. Władysława Zamoyskiego. Dla zwycięzców i uczestników przewidziane atrakcyjne nagrody!
– Warsztaty „Ulica moich marzeń”
Warsztaty plastyczne prowadzone przez edukatorki z Muzeum Tatrzańskiego
Wystawa plenerowa pt.: „Nic dla siebie… O Tatrach i innych darach Zamoyskiego dla Polski”
Otwarcie wystawy plenerowej stworzonej, aby uczcić rok Władysława Zamoyskiego, 12.30 oprowadzanie po wystawie – Małgorzata Potocka z PAN Biblioteka Kórnicka, informacje o wystawie -> https://muzeumtatrzanskie.pl/nic-dla-siebie-o-tatrach-i-innych-darach-zamoyskiego-dla-polski/
– Stoiska z wydawnictwami

11.00-18.30 GALERIA SZTUKI W WILLI OKSZA
11.00-12.00
„Idea Zamoyskich w Okszy” – oprowadzanie Zofia Radwańska
13.30-14.30 „Lasy tatrzańskie w czasach Zamoyskiego a stan obecny” – prelekcja Tomasz Skrzydłowski TPN
15.00-15.30 Oprowadzenie po Okszy dla dzieci – Zofia Radwańska
15.30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Pierwsze rzeczy” – dr Magdalena Kwiecińska
17.00-18.30 „O Działyńskich, Zamoyskich i Potockich – z moich osobistych, rodzinnych przekazów” – wykład Jana Komornickiego

 

MIEJSCE: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Na ulicy Hr. W. Zamoyskiego świętują razem z nami:
Foluszowy Potok, Dom Wczasowy „Grań”, Willa Sienkiewiczówka, Regionalny Bar Mleczny, Mała Szwajcaria, Cukiernia Cocktail Bar GABI, Bar U SŁONIA, Pizzeria Bosco.

UWAGA: w związku z wydarzeniem 7 lipca parking pod willą Oksza będzie niedostępny. 

Opracowanie graficzne: Aleksandra Michalska 

Wpisz szukane wyrażenie