Tatry w XIX wieku –  Nowa Wystawa Plenerowa

Ogrody willi Koziańskich , Galerii Sztuki Kobierców Wschodnich

ul. Droga na Koziniec 8

Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00

Wystawa prezentowana na 10. planszach zabierze Państwa w klimatyczną opowieść do dawnej wsi Zakopane. Na fotografiach znajdziemy „króla Tatr” i patrona Muzeum Tatrzańskiego – dra Tytusa Chałubińskiego, Homera Tatr i „mordercę niedźwiedzi”, „Ciakora” i „Sablika” – Jana Krzeptowskiego Sabałę, „przewodnika pierwszego z pierwszych” – Macieja Gąsienicę-Sieczkę, jego kolegów:  Jędrzeja Walę, Klimka Bachledę i lubiącego grać na skrzypcach, Bartusia Obrochtę. Są też scenki rodzajowe z Tatr, klimatyczne altany i schrony turystyczne w maleńkiej Dolice za Bramką i pod Świnicką Przełęczą. Prezentujemy także najstarszą znaną fotografię Zakopanego, z roku 1860, autorstwa Melecjusza Dutkiewicza, i kilka innych, mniej znanych fotografii Zakopanego i Tatr z tamtych czasów.

Przygotowanie tablic i prace graficzne: Aleksandra Michalska.