Co nowego w muzeum?

TATRZAŃSKIE MUSEALIA 2017 – ŚWIĘTO MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

TATRZAŃSKIE MUSEALIA 2017 – ŚWIĘTO MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza 15 i 16 lipca (sobota i niedziela) do wspólnego świętowania i zabawy! Tatrzańskie Musealia to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez najstarszą instytucję kulturalną w regionie, łączące historię z nowoczesnością. Tego dnia każdy w Muzeum Tatrzańskim znajdzie coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny, mama z tatą i dziecko. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne (w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego).

Szczegółowy program wydarzenia:

 
SOBOTA, 15 LIPCA
 
PREZENTACJA ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ SCHRONISK TATRZAŃSKICH
Od godz. 10
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10
 
Zachęcamy do niezwykłej podróży w czasie. Prezentacja archiwalnych zdjęć schronisk tatrzańskich przeniesie zwiedzających na niejeden górski szlak. To właśnie w gmachu głównym Muzeum będzie można obejrzeć dawne fotografie schroniska w Morskim Oku, w Dolinie Pięciu Stawów czy w Dolinie Chochołowskiej. Po prezentacji w gmachu głównym zdjęcia będą eksponowane przez całe lato w wybranych schroniskach tatrzańskich.
 


 
KSIĘGARNIA MUZEALNA
Od godz. 10 do godz. 17
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10
 
Zapraszamy do czynnej przez cały dzień księgarni muzealnej! Będzie to doskonała okazja do rozmowy o naszych książkach, planach wydawniczych. Dla naszych gości przewidujemy z okazji Święta Muzeum Tatrzańskiego promocyjne ceny książek! W Księgarni Muzealnej można będzie spotkać Wojciecha Szatkowskiego (autora książki “Magia nart”) oraz Łukasza Gorczycę (redaktora “NOT.FOT. Notatnika fotograficznego Władysława Hasiora”). Wojciech Szatkowski zaprezentuje też sprzęt taternicki i narciarski ze zbiorów muzealnych, między innymi czekan Mariusza Zaruskiego, którego używał podczas wypraw w Tatry, dawne raki, narty z zakopiańskich międzywojennych wytwórni i smary używane do podchodzenia.
 


 
ZAKOPIAŃSKI GEOCACHING
godz. 10 (zbiórka w Kuźnicach przy siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego)
 
Zapraszamy do udziału w terenowym geocachingu zorganizowanym we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. To świetna zabawa dla całej rodziny! Za pomocą GPS i mapki poglądowej będziemy odszukiwać różne miejsca na terenie Zakopanego, rozwiązywać zagadki, łamigłówki, odkrywać nieznane. Zapraszamy dzieci z własnymi GPS-ami w telefonach oraz z rodzicami, którzy pomogą w obsłudze urządzenia. Dla uczestników gry mamy przewidziane nagrody (prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 506351808).
 


 
SPACER SZLAKIEM ZNAKOMITYCH ZAKOPIAŃCZYKÓW
godz. 10
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
ul. Kościeliska 18
 
Dorosłych i młodzież zapraszamy do udziału w spacerze trasą dedykowaną osobom zasłużonym dla Zakopanego. Szlak wiedzie śladami postaci takich jak święty Brat Albert, Klemens Bachleda, Stanisław Barabasz, Tytus Chałubiński, Witkiewiczowie – ojciec i syn, ale jednocześnie przywraca pamięć osób zapomnianych takich jak np. rodzina Homolacsów, Dyonizy Bek, Bronisław Chwistek, Maria i Bronisław Dembowscy.
Spacer jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy w przyjemny sposób chcą przyswoić nieco wiedzy i historii. Punktami charakterystycznymi spaceru będzie Stary Cmentarz, Krupówki, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego. Spacer zakończy się w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.
 


 
English speaking tour
11 a.m.
The Władysław Hasior Gallery
Jagiellońska 18b
 
Something extra for English-speaking tourists. If you want to get acquainted with art of one of the leading Polish contemporary sculptors Władysław Hasior, a Tatra Museum guide will show you the extraordinary Gallery of Hasior’s works and illuminate his art and life. Come and you will not regret it.
 


 
OPROWADZANIE PO WYSTAWIE “POLSKIE DAVOS”
godz. 12
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b
 
Zachęcamy do udziału w oprowadzaniu pod kierunkiem eksperta, Kuby Szpilki, po wystawie poświęconej historii leczenia gruźlicy w Zakopanem, lekarzom, kuracjuszom, sposobom uzdrawiania. Zakopane pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku było jednym z wiodących ośrodków walki gruźlicą, która przywiodła pod Tatry wielu znakomitych ludzi mających ogromny wkład w urbanistyczny kształt miasta, wpływających na jego architekturę oraz na przemiany społeczne. Wystawa pokazywana jest w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego.
 


 
WYSTAWA ETNOGRAFICZNA PO GÓRALSKU
godz. 13
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10
 
Zapraszamy na wyjątkowe oprowadzanie po wystawie etnograficznej, prowadzone przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę, znakomitego muzyka i przyjaciela Muzeum. Nikt lepiej nie przybliży wiedzy dotyczącej góralszczyzny niż rodowity góral! Podczas oprowadzania nie zabraknie niezwykłych opowieści i anegdot przeplatanych dźwiękami regionalnych instrumentów.
 


 
NAUKA GWARY GÓRALSKIEJ
godz. 13.30
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25
 
Spotkanie poprowadzą autorzy cieszącego się wielką popularnością Facebookowego fanpage’a “Gwara Góralsko Skolnego Podholo” Andrzej Antoł i Jakub Ścisłowicz. Jak zawsze profesjonalnie i z humorem wprowadzą nas w zagadnienia związane ze współczesnym posługiwaniem się gwarą podhalańską i udzielą cennych wskazówek. Panowie prowadzący jako wnikliwi obserwatorzy, ale i użytkownicy gwary, będą mówić po góralsku. (ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o rezerwację pod nr tel. 506351808)
 


 
OPOWIEŚĆ O “TATRZAŃSKIM DZIENNIKU” JERZEGO GAWLIŃSKIEGO
godz. 15
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25
 
Zapraszamy na spotkanie poświęcone niezwykłemu bibliotekarzowi zakopiańskiemu, skrzypkowi, filozofowi, Jerzemu Gawlińskiemu. Przez pryzmat jego dziennika tatrzańskiego dr Jan Skłodowski (historyk, fotograf, pisarz) opowie o działalności tego zapomnianego przedstawiciela zakopiańskiej bohemy i przyjaciela Józefa Oppenheima.
 


 
SPOTKANIE DLA RODZIN “CO W TRAWIE PISZCZY – ODGŁOSY PRZYRODY TATRZAŃSKIEJ”
godz. 17
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10
 
– Mamo, jak robi jeleń?
– Tato, jak robi kos?
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak odpowiedzieć na takie pytania, koniecznie przyjdź z całą rodziną na pokaz “Co w trawie piszczy – odgłosy przyrody tatrzańskiej”. Te zajęcia przygotowaliśmy dla ciekawych poznania najskrytszych tajemnic przyrody górskiej. Wśród ciemności usłyszymy wiele odgłosów dzikiej natury, które po spotkaniu nie będą już więcej tajemnicą (ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o rezerwację pod nr tel. 506351808).
 


 
KONCERT ZESPOŁU TREBUNIE-TUTKI
godz. 20
Scena plenerowa przy Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25
 
Głównym punktem programu Święta Muzeum Tatrzańskiego będzie koncert zespołu Trebunie-Tutki zatytułowany “Tatrzańskie Inspiracje”. Klimatyczna muzyka przeniesie nas do źródeł tradycji góralskiej, a we wspomnieniach pojawią się, między innymi, postacie związane z Muzeum Tatrzańskim – Tytus Chałubiński, Juliusz Zborowski. Koncert jest jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody Roku Karola Szymanowskiego.
 


 
NIEDZIELA, 16 LIPCA
 
WYCIECZKA W STYLU “WYCIECZKI BEZ PROGRAMU” DOKTORA TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO
godz. 10
zbiórka: Kiry (u wylotu Doliny Kościeliskiej)
 
Zapraszamy na muzealną “wycieczkę bez programu” do Doliny Kościeliskiej. Zachęcamy do udziału w spacerze Doliną Kościeliską z przewodnikiem tatrzańskim – Wojciechem Szatkowskim. Będą także teksty Walerego Eljasza, które przeczyta aktor Teatru Witkacego – Krzysztof Najbor. Nie zabraknie ciekawostek topograficznych i przyrodniczych. Dotrzemy do Stawu Smreczyńskiego, a może i dalej? Wszak “wycieczka bez programu” zawiera w sobie zawsze element niespodzianki…
 


Serdecznie zapraszamy
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
(w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego)
 
Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o mail (promocja@muzeumtatrzanskie.pl)
lub telefon
(506351808)
 
Szczegółowe informacje na www.muzeumtatrzanskie.pl

 

Wpisz szukane wyrażenie