Co nowego w muzeum?

TATRZAŃSKIE MUSEALIA 2018 – ŚWIĘTO MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

TATRZAŃSKIE MUSEALIA 2018 – ŚWIĘTO MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza 14 i 15 lipca (sobota i niedziela) po raz kolejny do wspólnego świętowania i zabawy!

Tatrzańskie Musealia to wyjątkowy festiwal organizowany przez najstarszą instytucję kulturalną w regionie, łączące historię z nowoczesnością. Tego dnia każdy w Muzeum Tatrzańskim znajdzie coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny, mama z tatą i dziecko. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne (w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego).

 

Szczegółowy program wydarzenia:

 

SOBOTA 14 LIPCA

 

WYSTAWA PLENEROWA „W GÓRY PIĘKNIEJSZE OD TATR NIE WIERZĘ…. FOTOGRAFIE ZE ZBIORÓW MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM”

DOLNE KRUPÓWKI PRZY KAWIARNI SAMANTA

Prezentowane fotografie autorstwa Oppenheima, Wigilewa oraz Witkiewicza przeniosą wszystkich wędrujących „granią” Krupówek na ścieżki najwyżej położonych szlaków tatrzańskich. Zachęcamy do zatrzymania się oraz obejrzenia zdjęć ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

 

 

KSIĘGARNIA MUZEALNA

od godz. 13 do godz. 15

gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

Krupówki 10

Zapraszamy do księgarni muzealnej! Będzie to doskonała okazja do rozmowy z ekspertami o naszych książkach i planach wydawniczych. Dla naszych gości przewidujemy z okazji Święta Muzeum Tatrzańskiego promocyjne ceny książek!

 

 

SPACER SZLAKIEM ZNAKOMITYCH ZAKOPIAŃCZYKÓW

godz. 10

gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

Krupówki 10

 

Dorosłych i młodzież zapraszamy do udziału w spacerze trasą dedykowaną osobom zasłużonym dla Zakopanego, który poprowadzi dr hab. Zbigniew Moździerz. Szlak wiedzie śladami postaci takich jak święty Brat Albert, Klemens Bachleda, Stanisław Barabasz, Tytus Chałubiński, Witkiewiczowie – ojciec i syn, ale jednocześnie przywraca pamięć osób zapomnianych takich jak np. rodzina Homolacsów, Dyonizy Bek, Bronisław Chwistek, Maria i Bronisław Dembowscy.

Spacer jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy w przyjemny sposób chcą przyswoić nieco wiedzy i historii. Punktami charakterystycznymi spaceru będą Stary Cmentarz, Muzeum Tatrzańskie, Krupówki. Spacer zakończy się w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.

 

 

„ZAKOPIAŃSCY ODKRYWCY” GRA MIEJSKA

godz. 11

Start: Galeria Władysława Hasiora

Jagiellońska 18b

Gra miejska „Zakopiańscy odkrywcy” to aktywna forma odszukiwania i poznawania różnych ciekawostek oraz zakamarków  znajdujących się w kilku filiach Muzeum Tatrzańskiego, które nie zawsze są dostrzegane podczas „zwykłego” zwiedzania. Będziemy między innymi rozwiązywać zagadki i szukać odpowiedzi na różne pytania związane z Muzeum, a także z samym Zakopanem. Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich, którzy chcą spędzić wakacyjny czas rodzinnie, aktywnie i przy dobrej zabawie, nabywając jednocześnie dawkę nowej wiedzy! Grę poprowadzą muzealne edukatorki Elżbieta Kauzal i Aleksandra Michalska.

Zapisy: warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl tel, 533 925 111

 

 

MUZEUM TATRZAŃSKIE JAKIEGO NIE ZNACIE

godz. 12

gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

Krupówki 10

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego ze znamienitą postacią Podtatrza – znawcą architektury, multiinstrumentalistą i śpiewakiem w jednej osobie – z samym Janem Karpielem-Bułecką.

 

 

„HOP CUP NA JĘZYKACH. KREATYWNE WARSZTATY GWAROWE”

godz. 15

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Zamoyskiego 25

Zapraszamy serdecznie rodziny z dziećmi do udziału w wyjątkowych zajęciach. Poprzez zabawę i wykonywanie zadań uczestnicy poznają wyrazy gwarowe i porozmawiają po góralsku.

Spotkanie poprowadzą dwie rodowite góralki: Asia Łapka i Agnieszka Gąsienica-Giewont (autorki pierwszego blogu i vlogu o Podhalu). INSPIROWANE PODHALEM to hasło przewodnie duetu influencerek, które dzielą się swoją pasją związaną z dziedzictwem kulturowym Podtatrza.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o rezerwację pod nr tel. 506351808

 

 

HUCULSZCZYZNA, PODHALE I TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE.

OPOWIEŚĆ O GÓRACH, LUDZIACH I DAWNYCH CZASACH

godz. 15

gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

Krupówki 10

Huculszczyzna i Czarnohora, Podhale i Tatry, to nie tylko dzisiejsza geograficzna rzeczywistość, to słowa-symbole przywołujące znaczenie gór dla naszej kultury i sztuki, ale też wyrażające kontinuum czasu  historycznego i karpackiej przestrzeni. Szlakiem tym, znaczonym pięknem krajobrazu i bogactwem jego etnosów, poprowadzi nas… Towarzystwo Tatrzańskie. Zapraszamy serdecznie na spotkanie z drem Janem Skłodowskim.

 

 

ATELIER ARTYSTY. OPOWIEŚĆ HASIORA

godz. 18

Galeria Władysława Hasiora

Jagiellońska 18b

Tego dnia głos artysty po raz kolejny rozbrzmi w przestrzeni Galerii Władysława Hasiora i przedstawi zgromadzone w niej prace. Zapraszamy serdecznie na spotkanie – opowieść Hasiora o pracowni, sztuce i dziełach, uchwycona na archiwalnych nagraniach audio. Narracja uzupełniona będzie zdjęciami i prezentacją rzeźby na co dzień niepokazywanej zwiedzającym. Spotkanie poprowadzi Joanna Trznadel.

 

 

POKAZ PLENEROWY FILMU “DESZCZOWY LIPIEC” (1957) W REŻ. LEONARDA BUCZKOWSKIEGO

godz. 21.30

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Zamoyskiego 25

Zwieńczeniem pierwszego dnia Święta Muzeum Tatrzańskiego będzie  plenerowa projekcja filmu z lat pięćdziesiątych, którego akcja toczy się w Zakopanem. W rolach głównych występują: Urszula Modrzyńska, Ryszard Barycz, Jan Kurnakowicz, Andrzej Szczepkowski i Barbara Krafftówna.

W razie niepogody seans zostanie przeniesiony do wnętrza willi Oksza.

Partnerem seansu jest Outdoor Cinema

 

 

KURATORSKIE OPROWADZANIE PO GALERII WŁADYSŁAWA HASIORA

godz. 13 i godz. 17

Galeria Władysława Hasiora

Jagiellońska 18b

 

KURATORSKIE OPROWADZANIE PO GALERII SZTUKI XX WIEKU W WILLI OKSZA

godz. 14 i godz. 20

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Zamoyskiego 25

 

KURATORSKIE OPROWADZANIE PO GMACHU GŁÓWNYM MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

godz. 18

gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

Krupówki 10

 

 

NIEDZIELA, 15 LIPCA

 

WYCIECZKA W STYLU „WYCIECZKI BEZ PROGRAMU” TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO

godz. 9

zbiórka: Kiry (u wylotu Doliny Kościeliskiej)

 

Zapraszamy na muzealną “wycieczkę bez programu”, która w tym roku powiedzie nas Ścieżką nad Reglami. Zachęcamy do udziału w spacerze z przewodnikami tatrzańskimi – Elżbietą Kauzal i Wojciechem Szatkowskim. Nie zabraknie ciekawostek topograficznych i przyrodniczych, a towarzyszyć nam będą aktorzy Teatru Witkacego: Joanna Banasik oraz Krzysztof Najbor.

Udział w wycieczce uczestnik podejmuje na własne ryzyko. Ubezpieczenie oraz wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki nieszczęśliwych wypadków podczas wycieczki. Ilość miejsc ograniczona, prosimy o zapisy pod nr tel. 506351808

 

 

Zachęcamy do udziału w konkursie oraz do zebrania 14 lipca pieczątek z 4 filii Muzeum Tatrzańskiego, Po Musealiach wylosujemy zwycięzców i roześlemy nagrody. Przypieczętowane ulotki prosimy zostawiać w filiach Muzeum Tatrzańskiego.

 

Serdecznie zapraszamy

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego)

UWAGA! Powyższe wydarzenia są dedykowane do osób indywidualnych, grupy zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną oraz do kontaktu z edukatorami.

Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o mail (promocja@muzeumtatrzanskie.pl) lub telefon (18 20 152-05).

Szczegółowe informacje na www.muzeumtatrzanskie.pl

 

Wpisz szukane wyrażenie