Tytus Chałubiński – lekarz, społecznik, dobroczyńca. Konferencja z okazji 200-lecia urodzin patrona

Pragniemy przypomnieć, że w najbliższą sobotę (26 czerwca 2021) w Willi Koziańskich (ul. Droga na Koziniec 8) odbędzie się konferencja poświęcona Tytusowi Chałubińskiemu. Uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów dotyczących między innymi warszawskiej szkoły filozoficzno-lekarskiej i działalności medycznej dra Tytus Chałubińskiego. Prelekcje będą też dotyczyć zbiorów przyrodniczych znajdujących się w posiadaniu Muzeum Tatrzańskiego zebranych przez naszego patrona oraz miejsc związanych z jego postacią. W tym willi Swoboda i Jadwiniówki. Uczestnicy usłyszą również wykład dotyczący górskich wypraw Króla Tatr. W czasie konferencji będzie możliwy zakup książki pt. „PRZYCZYNKI DO BIOGRAFII TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO”.

W 2020 roku obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Tytusa Chałubińskiego, patrona Muzeum Tatrzańskiego i Szpitala Powiatowego w Zakopanem. Pod Tatrami, w Radomiu oraz Warszawie podjęto wiele działań związanych z upamiętnieniem tej rocznicy. Doktor Tytus Chałubiński to postać szczególna, ważna dla Polski, dla środowiska medycznego, historyków, ale przede wszystkim dla nas, zakopiańczyków. Pragniemy, aby nasze spotkanie było impulsem do lepszego poznania Chałubińskiego. Człowieka o szerokich zainteresowaniach. Osobowości niezmiernie dynamicznej i otwartej na otaczający go świat. Pasjonata literatury, filozofii, różnych dziedzin sztuki. Pragniemy, aby nasze spotkanie było również asumptem do refleksji nad pytaniami: Czy tylko Tatry łączą nas z postacią doktora Chałubińskiego? Może nadal imponują nam jego cechy charakteru i poglądy? Czy szacunek do nauki i wrażliwość na ludzkie cierpienie? Pragniemy, aby pamięć o naszym patronie nie ograniczała się tylko do nazw instytucji, czy ulic. Chcielibyśmy, aby w tej postaci współcześni ludzie nadal odnajdywali siłę i zachętę do skutecznego działania dla dobra ogółu. Czas spędzony na Skalnym Podhalu okazał się bardzo intensywnym okresem jego życia. Tutaj spełniał się w pracy naukowej i zawodowej, był aktywny towarzysko i społecznie. Żył i działał pod Tatrami „między dawnymi, a nowymi czasy”. Dzięki jego pracowitości wiele efektów tej aktywności przetrwało próbę czasu. Był głęboko zaangażowany w sprawy Polski i Zakopanego w okresie dramatycznych wydarzeń i trudnych wyborów. Niepodważalnym faktem jest to, że był przykładem dążenia do ideału dziewiętnastowiecznego medyka, cechującego się społeczną wrażliwością, pracą i szacunkiem dla wiedzy o świecie, wykraczającej poza zawodowe obszary. Tytus Chałubiński medycynę uważał za sztukę, ale sztukę opartą na naukowych podstawach. Elementem szkoły doktora Chałubińskiego było współczucie choremu i zjednanie sobie jego zaufania. Uczył przyszłych adeptów sztuki lekarskiej, że relacja lekarza i pacjenta musi być szczera i bezpośrednia. Ideały te są wciąż aktualne i warto je również dzisiaj przekazywać kolejnym pokoleniom lekarzy. Losy doktora Tytus Chałubińskiego zostały w sposób trwały związane z mieszkańcami Zakopanego w 1873 roku, kiedy to epidemia cholery dotarła na Podhale. On sam z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem walczył z chorobą.
Dr hab. n. med. Hubert Wolski

Dr n. biol. Marcin Warchałowski

Szczegółowy plan konferencji:

10.00-10.30

Uroczyste otwarcie Konferencji dyrektor Regina Tokarz oraz dyrektor Anna Wende-Surmiak

10.30 – 10.45

1) Warszawska szkoła filozoficzno-lekarska dr Tytus Chałubińskiego – prof. dr hab. med. Jerzy Jurkiewicz

10.45-11.00

2) Kolekcje przyrodnicze Chałubińskiego w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego – dr Marcin Warchałowski, Robert Schmidt

Przerwa kawowa – 11.00-11.30

11.30-12.00

3) Górskie wyprawy doktora Chałubińskiego – Wojciech Szatkowski

12.00-12.30

4) Miejsca w Zakopanem związane z doktorem Chałubińskim – dr hab. Zbigniew Moździerz

12.30-13.00

5) Działalność medyczna i prozdrowotna pod Tatrami dr Tytusa Chałubińskiego – dr hab. med. Hubert Wolski

Zakończenie połączone z promocją książki

„PRZYCZYNKI DO BIOGRAFII TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO”

13.00 – 14.30

Zwiedzanie wystawy plenerowej poświęconej doktorowi Chałubińskiemu w ogrodzie willi Koziańskich oraz wystawy czasowej „Tajemnice Tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego” w willi Koliba.