Co nowego w muzeum?

Obchody Roku Jadwigi Zamoyskiej

Obchody Roku Jadwigi Zamoyskiej

W 192. rocznicę urodzin Jadwigi Zamoyskiej, patronki roku 2023, wspólnie uczciliśmy generałową, podczas spaceru ulicą Zamoyskiego oraz licznych wydarzeń zorganizowanych tego dnia w Galerii Sztuki w willi Oksza.

Święto ulicy Zamoyskiego, było również okazją aby zwiedzić, na co dzień niedostępną willę Elżbiecina oraz spróbować specjałów przygotowanych specjalnie na tę okazję przez restauracje i kawiarnie, które włączyły się w obchody Święta ulicy Zamoyskiego.

Po porannej mszy świętej w intencji Jadwigi Zamoyskiej, która odbyła się w Kościele Świętego Krzyża, uczestnicy spaceru przy akompaniamencie zespołu regionalnego Regle im. Jana Jędrola z Poronina, przeszli od pomnika hrabiego Władysława Zamoyskiego do pomnika Tytusa Chałubińskiego i Sabały, gdzie Zofia Radwańska przybliżyła postać patronki 2023 roku.

Po zakończeniu spaceru, w swe gościnne progi zaprosiła willa Elżbiecina, po której zbytkowych wnętrzach oraz pięknym ogrodzie oprowadzała właścicielka tego wyjątkowego domu.

Pozostałe atrakcje czekały w Galerii Sztuki w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego, gdzie odbyły się dwa oprowadzania. Jedno zatytułowane Idea Jadwigi Zamoyskiej, podczas którego Zofia Radwańska oprowadziła po wystawie stałej oraz po wystawie czasowej „Zbierało się fajne towarzystwo” – którą to można było zobaczyć już po raz ostatni, gdyż wnętrza willi Oksza przygotowują się na kolejną wystawę czasową, zatytułowaną „Urbamistyka”. Drugie, popołudniowe oprowadzanie, które jednocześnie było uwieńczeniem tego wyjątkowego dnia z zasłużonym rodem Zamoyskich, poprowadził przewodnik Mateusz Kułakowski.

W willi Oksza, można było tego dnia wziąć również udział w rodzinnej grze „Familiada z Zamoyskimi” oraz grze edukacyjnej „Śladami Jadwigi Zamoyskiej”.

Rok Jadwigi Zamoyskiej w Muzeum Tatrzańskim

Galerii Sztuki w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego, nie tylko mieści się na ulicy Władysława hr. Zamoyskiego, ale również związana jest z wielką inicjatywą Jadwigi – Szkołą Domowej Pracy Kobiet, która przez kilka lat funkcjonowała właśnie w Okszy.

Z okazji roku Jadwigi Zamoyskiej zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy o Jadwidze Zamoyskiej i jej Szkole Domowej Pracy Kobiet „Uczennice Jenerałowej Zamoyskiej“ Cepculki – Muzeum Tatrzańskie (muzeumtatrzanskie.pl). Wystawa została stworzona w celu upamiętnienia Patronki 2023 roku – Jadwigi Zamoyskiej. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i zostały pokolorowane przez Rafała Jabłońskiego-Zelka.

W willi Oksza dostępne sią również kart do gry edukacyjnej „Śladami Jadwigi Zamoyskiej”.

Wpisz szukane wyrażenie