Ukazał Się Najnowszy Tom Rocznika Podhalańskiego

Prezentujemy państwu XV tom Rocznika Podhalańskiego, jednego z najstarszych w Polsce periodyków naukowych.

Inicjatorem powstania wydawnictwa był Bronisław Piłsudski, brat Marszałka. Jeden z najwybitniejszych etnografów początku XX wieku. .
W najnowszym numerze dominują artykuły dotyczące działalności naukowej oraz społecznej patrona Muzeum Tatrzańskiego, Tytusa Chałubińskiego. Możemy w nim przeczytać miedzy innymi o tatrzańskiej kolekcji geologicznej dra Chałubińskiego oraz o jego wyprawie ze znanym podróżnikiem Victorem Tissot w Tatry. Wartymi odnotowania są artykuły dotyczące architektury willi „Jadwiniówki” oraz nieistniejącego już zakopiańskiego domu samego Tytusa. W tomie tym znajdują się również artykuły dotyczące ważnych dla regionu naukowców, w tym rodziny Zwolińskich oraz Witolda Stefańskiego. Nie zabrakło też materiałów archiwalnych i części sprawozdawczej.

Marcin Warchałowski.