Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ministra Ksawerego Praussa

25 stycznia o godzinnie 12:00 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10), odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ministra Ksawerego Praussa.

Ksawery Prauss – (urodzony 12 listopada 1874 w Warszawie, zmarł 14 grudnia 1925 w Arco) – polityk, działacz oświatowy, minister w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego, senator II RP I kadencji.

Pierwszy Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Działacz niepodległościowy, legionista i budowniczy oświaty polskiej u progu wolności. Miłośnik Tatr i orędownik ochrony przyrody. Zasłużony dla Muzeum Tatrzańskiego i TOPR. W Zakopanem był inicjatorem i uczestnikiem wielu miejscowych inicjatyw, m.in. od 1912 członkiem Sekcji Ochrony Tatr i Przyrodniczej Towarzystwa Tatrzańskiego, od 1913 członkiem Zarządu Muzeum Tatrzańskiego, członkiem Zarządu Podhalańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, wiceprezesem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tablica upamiętniająca ministra Ksawerego Praussa w Zakopanem, sfinansowana została przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.