Co nowego w muzeum?

Uroki pogranicza

Uroki pogranicza

Radio Kraków na Spiszu – program Skarby Małopolski dotarł w te wakacje do naszej filii w Czarnej Górze, był to trzeci przystanek letniej trasy Radia Kraków.

Zapraszamy do wysłuchania audycji oraz i obejrzenia relacji z nagrania. Poznajcie uroki pogranicza, małej spiskiej wsi, w której przenikają się różne kultury: polska i słowacka, góralska i romska. Posłuchajcie o tutejszej kuchni, stroju i obyczajach >> https://www.radiokrakow.pl/audycje/uroki-pogranicza-czarna-gora

Zagroda Korkoszów – najstarsze budynki zagrody wzniesione zostały jeszcze w XIX wieku. W 1919 roku budynek mieszkalny oraz gospodarczy rozbudowano o m.in. boisko i owczarnię. W latach 30. gospodarze zainwestowali w stajnię, wozownię, chlew, a także w pierwszy w okolicy kierat.

Rodzina Korkoszów ostatecznie przeniosła się na Słowację. W 1980 roku jej potomkowie przekazali zagrodę na rzecz Skarbu Państwa z założeniem utworzenia tu muzeum. Jest to obecnie jeden z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego, w którego wnętrzach prezentujemy ekspozycję etnograficzną pokazującą zamożne spiskie gospodarstwo z czasu międzywojnia.

Wpisz szukane wyrażenie