Co nowego w muzeum?

WARSZTATY Z JANEM TYLKĄ

WARSZTATY Z JANEM TYLKĄ

Jan Tylka senior i Jan Tylka junior

WARSZTATY Z JANEM TYLKĄ

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

ul. Krupówki 10

6 listopada 2019 (środa), godz. 10:00

Zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe o wybitnym stolarzu, snycerzu, muzyku i lutniku oraz warsztaty, które poprowadzi jego syn Jan Tylka – artysta stolarz i snycerz z Zakopanem. Dowiecie się m. in. co to jest kłódka zbójnicka i poznacie grę o nazwie „wilk i owce”. Do zobaczenia w Muzeum Tatrzańskim!

Jan Tylka urodził się 100 lat temu 6 listopada 1919 w Nowym Bystrem na Podhalu. Pochodził z góralskiej rodziny o wielopokoleniowych tradycjach stolarskich i snycerskich. Był synem Jakuba (1891–1956), cenionego lutnika, muzyka, a przede wszystkim mistrza w wyrobie mebli, który nauczył go fachu. Miał troje dzieci.

Jan Tylka był stolarzem, snycerzem, muzykiem i lutnikiem. Ukończył Szkołę Przemysłu Drzewnego, gdzie pobierał naukę u Wojciecha Łukaszczyka, Franciszka Chyca, Andrzeja Bednarza. W latach 1937–1939 uczestniczył w szkolnych warsztatach dla absolwentów, podczas których uzupełniał wiadomości w zakresie projektowania mebli. Z Władysławem Gąsienicą i Władysławem Kurucem w 1938 roku przygotował meble na wystawę w Nowym Jorku, które ukazywały działalność Szkoły Przemysłu Drzewnego. Dzieła Jana Tylki były bardzo cenione i wzbudzały duże zainteresowanie w środowisku stolarzy i snycerzy. Praktykowali u niego różni, dzisiaj cenieni fachowcy, którym udzielał porad i wskazówek. W okresie międzywojennym pracował przy wystroju kościoła w Zębie i wykonał tam ołtarze, ambonę, ławki, chór, konfesjonały, balustrady i stacje Męki Pańskiej. Jego meble i sprzęty można także oglądać w kościołach i kaplicach w Zakopanem, na Kalatówkach, w Skrzypnem, na Olczy, w Białym Dunajcu, a także poza Podhalem, w Olsztynie, w Węgorzewie i Wesołej koło Warszawy. W latach 40-tych i 50-tych zeszłego stulecia pracował dla Cepelii dostarczając wzory mebli przeznaczonych do produkcji.

Wykonał zestaw unikatowych mebli, które były prezentowane na licznych wystawach sztuki polskiej w Monachium, Frankfurcie nad Menem, Wiedniu, Moskwie i Sztokholmie, a ponadto uczestniczył w wystawach sztuki ludowej w Polsce m.in. w Muzeum Tatrzańskim, podczas „Jesieni Tatrzańskiej” w Zakopanem, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i za granicą m.in. w Niemczech i Szwecji. Od 1965 roku meble Jana Tylki pokazywane były na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Mniejsze formy meblarskie i sprzęty były nagradzane i wyróżniane: łyżniki, półki, czerpaki, zydle, kołyski, które często prezentował na konkursach i wystawach sztuki ludowej w Zakopanem, Nowym Targu, Rabce, a także w Krakowie, Toruniu, Warszawie.

Oryginalne i wykonane na wysokim poziomie prace Jana Tylki z precyzyjnymi wykończeniami detali znajdują się w muzealnych zbiorach np. Muzeum Tatrzańskiego, są w kraju i za granicą, u osób prywatnych i w różnych instytucjach np. wyposażenie gabinetu, które nawiązuje do stylu zakopiańskiego zakupiono dla króla Szwecji do zamku w Sztokholmie.

Praca w drewnie była jego główną pasją, ale z dużym zamiłowaniem grał także nuty góralskie w zespołach regionalnych, wykonywał na zamówienie skrzypce i prowadził pasiekę.

W 1978 roku w dowód uznania pracy twórczej otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Związku Podhalan, dla którego wykonał meble do związkowej świetlicy ,,Śwarna” w Zakopanem. Jan Tylka zmarł w 1986 roku w Zakopanem.

Fot. Ze zbiorów rodzinnych

Wpisz szukane wyrażenie